Tebrikler, 30 köpekbalığı öldürdünüz, şimdi gelini öpebilirsin!

Ogilvy&Mather HK, Hong Kong’luların aşırı derecedeki köpekbalığı yüzgeci çorbası tüketiminin türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirdiğini gözler önüne seren bir kamu spotuna imza attı.

Köpekbalıkları 400 milyon yıldan fazla bir süredir dünyadalar ama son 15 yılda gerçekleşen aşırı avcılık sayılarını oldukça azalttı. Hong Kong, köpekbalığı yüzgecinin en çok tüketildiği yerlerden biri; köpek balığı yüzgeci çorbası genelde düğünlerde sunuluyor çünkü bunun zenginlik ve refah getireceğine inanılıyor. 375 geleneksel Çin restoranı arasında yapılan bir araştırmada %98’inin 2016 Çin Yeni Yılı menülerine köpekbalığı yüzgeci koydukları da ortaya çıktı.

Ogilvy&Mather HK’un YouTube ve Facebook için hazırladığı kamu spotu da yüzgeçleri için avlanan ve vahşice okyanusa geri atılıp ölüme terk edilen köpekbalıklarıyla ilgili rakamsal gerçekleri genç bir gelin ve damat ile gösteriyor. Genç hedef kitleye hitap eden spot, gelin ve damadın bir köpekbalığının yüzgecini kesip almasını konu ediyor, ardından Hong Kong’daki her bir düğün için 30 köpekbalığının gereksiz yere öldürüldüğü mesajı vurgulanıyor.

Ogilvy&Mather Hong Kong’un Yönetici Kreatif Direktörü Reed Collins spotla ilgili, “Hong Kong Shark Foundation ve WildAid ile yaptığımız bu işbirliğinden dolayı çok gururluyuz ve yaptıkları işleri %100 destekliyoruz. Kamu spotumuz Hong Kongluların geleneksel uygulamalarını sorgulamalarını sağlayacak ve dünyanın deniz ekosistemi için çok önemli olan köpekbalıklarının iyiliği için bir adım atmalarına ilham verecek” yorumunda bulundu.

Künye

CCO Reed Collins

Kreatif Direktörler Roy Yung, John Koay, Matthew Nisbet

Yardımcı Kreatif Direktör Spring Liu

Yapımı Jacqueline Ho

Yönetici Ortak Samson Choi

Account Coordinator Neville Tam

Prodüksiyon ve VFX TREACLE

Yönetmen Tom Mitchell

Yapımcı Josie Mitchell

Görüntü Yönetmeni Oliver Merz

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.