Site icon Campaign Türkiye

TBWA\Istanbul Golden Drum ödüllerinde Grand Prix sahibi oldu

Sosyal medyada fırtına ve doludan daha çok konuşulmayı başaran IKEA Türkiye ve TBWA\Istanbul, dünyanın önde gelen reklamcılık ödüllerinde bir başarı daha yakaladı. TBWA\Istanbul Golden Drum Grand Prix ödülünün sahibi oldu.

2018’deki dolu fırtınasını, esprili bir sosyal medya ve outdoor uygulamasına dönüştüren IKEA Türkiye ve TBWA\Istanbul, Golden Drum’ın Local Spirit kategorisinde en büyük ödül olan Grand Prix’yi kazandı.

2017 yılında İstanbul’da yaşanan dolu fırtınası otomobil sahipleri için büyük bir kabusa dönmüş, doludan zarar gören otomobiller nedeniyle büyük zarar meydana gelmişti. 2018’de meteoroloji aynı uyarıları yapınca, İstanbullular önceki yılı hatırlayıp alışılmışın dışında önlemler aldı. Evlerindeki kilim, halı gibi eşyalarla araçlarını korumaya çalışan sürücüler, bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu. Bu fenomen bir anda tüm İstanbul’u sardı ve sokaklar halılarla kaplanmış araçlarla doldu.

IKEA da bu durumu hızlıca fırsata çevirerek, gerilla bir outdoor ve sosyal medya uygulamasına imza attı. Belli noktalara ve IKEA otoparkına yerleştirilen otomobiller IKEA’nın rengarenk halı ve kilimleriyle kaplandı. Aynı zamanda IKEA’nın ikonik fiyat etiketlerinin üzerine yerleştirilen QR kodlarla ziyaretçiler sipariş kanallarına yönlendirildi. Detayları burada inceleyebilirsiniz.

Uygulamanın sosyal medya postu dakikalar içinde onbinlerce kişiye ulaştı. Sadece IKEA sosyal medya hesaplarında değil, farklı profillerde, haber sitelerinde, hatta WhatsApp gruplarında on binlerce kez paylaşıldı. IKEA’nın sosyal medya hesaplarında organik olarak ciddi bir artış yaşandı. Fırtına günü tek bir post 100.000’e yakın beğeni topladı.

Daha da sevindirici olan kısmı, bu çalışma IKEA Türkiye ve TBWA\Istanbul’a Goldem Drum’da Grand Prix ödülü kazandırdı. 19 Ekim Cuma akşamı Slovenya’da gerçekleştirilen ödül töreninde TBWA\Istanbul ekibinden işin sanat yönetmeni Esma Suna Erdoğan ödülü almak üzere sahnedeydi.

Exit mobile version