artwork

Tayland’dan sizi ağlatacak 7 reklam

9 sene önce

0

Tayland birçok ayırt edici özelliğe sahip. Başkenti Bangkok, dünya üzerinde en popüler turist yeri. Asya’da kolonize olmamış tek ülke. Son olarak da, görebileceğiniz en duygusal, acıklı televizyon reklamlarına ev sahipliği yapıyor.

Birkaç günde bir başka bir viral reklamın kalbimizi parçaladığı Tayland’da bu furyanın en son örneği, “The Power of Love”, insanların akıllı telefonlarını bir kenara bırakmaları gerektiğini söylüyor.

“Giving” adlı reklamla 2014 Cannes Bronz Aslan kazanılmasına katkıda bulunnan, Ogilvy Public Relations Bangkok İletişim Müdürü Natjala Paitoon, “Duygusal tetikleyiciler kullanan reklamların daha büyük bir kitleye ulaştığını ve konuşulabilirlik yaratmada daha başarılı olduğunu görüyoruz.” diyor.

Yaptıkları açıkça işe yarıyor. Ödüller uluslararası olduğundan beri Bangkok 360 Clio kazandı. Tayland son 2 yılda, Cannes’da 4 Altın Aslan olmak üzere 26 ödül kazandı. Aşağıdaki YouTube’a yüklenen 7 video toplamda 18 milyon izlendi.

Duygusallık şüphesiz ki Tayland’da satıyor ve Paitoon’a göre, Budizm’in hakimiyeti de Taylandlıların “alçakgönüllü, saygılı ve şefkatli” görüntüsünü açıklıyor.

“Tayland sokaklarında yürüyünce bunun çok açık olduğunu görürsünüz. Sayısız projemiz ve farklı konularda birçok yardım derneğimiz var. Dilencileri kovmaktansa onlara para veriyoruz” diyor. Ve böylece duyguları canlandıran reklamlar “insanları kazanmak ve uzun dönemli marka sempatisi ve hatırlanmayı oturtmak konusunda başarılı olmaya daha yatkın.”

Asıl etkileyici olan, bu duygunun diğer kültürlere de bu derece aktarılması. Bunu anlamak için sadece yazılanları okumak yetmiyor, aşağıdaki 7 reklamı mendil kullanmadan izleyebilmeniz için size meydan okuyoruz.

“Giving”

Ogilvy & Mather Bangkok’un Real Move Co. için yaptığı karma ve gerçek iletişimin ne anlama geldiğini anlatan bu reklam bu yıl Cannes’da Bronz Aslan kazandı.

 

“Closer”

Bu kalbinizi ısıtan bedava arama ve mesajlaşma uygulaması Line tarafından yapılan, Cannes Bronz Aslan ödüllü bu reklam, annesinin ölümü sonrasında yas tutan kızını neşelendirmek için Line mesajları kullanan bir babanın gerçek hikayesine dayanıyor.

 

“The Power of Love”

Büyüyen listeye en son eklenen Y&R’ın DTAC için hazırladığı yukarıda bahsedilen bu reklam, yeni baba olmuş bir adamın bebeğini teknolojinin yardımıyla susturmaya çalışmasını anlatıyor. Ancak baba bir süre sonra hiçbir dokunmatik ekranın insan dokunuşuna eş olmayacağını anlıyor.

 

“Unsung Hero”

Yine Ogilvy & Mather Bangkok tarafından Thai Life Insurance için hazırlanmış bu reklam bu yılın başlarında çıktı ve merhametli bir adamın günlük ritüellerini anlatıyor.

 

“Silence of Love”

Üstteki reklam Thai Life Insurance’ın ilk duygusal reklamı değildi. 2011 yılında yayımlanan bu reklam, sağır-dilsiz bir çorbacının ve sorunlu kızının hikayesini anlatıyor.

 

“My Beautiful Woman”

Beauty Inside’ kampanyası kapsamında Worx CJ ve Wacoal tarafından yapılan bu kısa film, bebeğinin doğumunu beklemek ve yeni bulunan kanserini tedavi etmek için kemoterapiye girmek arasında karar vermesi gereken bir kadının hikayesini anlatıyor.

 

“Disconnect to Connect”

Taylandlıların telefonlarıyla aralarında büyük bir ilişki olmalı çünkü bu reklamda da ustaca teknolojinin ne kadar yalnızlaştırıcı olabileceği işleniyor.

Kaynak: Digiday

 

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...