Site icon Campaign Türkiye

Tablet, dergilerin yerini tutabilir mi?

Gurjit Degun, kapanan Stylist iPad uygulamasından yola çıkarak, kitlelerin dergi okuma alışkanlıklarını ve basılı dergilerin dijitale geçerken yaşadığı zorluğu anlatıyor.

Apple, 2010’da iPad’i tanıttığında, herkes tüketicinin dergi ve gazete deneyiminin yeni bir alan olan dijital ile yaşanacağını düşünmüştü. Üzerinden 6 yıl geçip de baktığımızda bütün hayallerin yerle bir olduğunu görüyoruz. Mart ayında Shortlist Media da tableti çöpe atan yayıncılardan biri oldu. Kuruluş, haftalık ve ücretsiz çıkan kadın dergisi Stylist’in iPad uygulamasını kapattı. Shortlist Media yetkililerine göre ise bu hamlenin nedeni Apple’ın, online haber ve dergi uygulaması Newsstand’i “saçma” bir biçimde kapatmasıydı.

Apple, pek çok kaynaktan makaleleri bir araya getirdiği Newsstand’i News uygulaması ile değiştirdi. Kullanıcılar, ilgilendikleri konuları ve başlıkları seçerek uygulama içerisinde kendi ilgi alanlarına göre haberlerle beslendi. Ancak Shortlist Media’nın CEO’su Mike Soutar’a göre bu hamleyle birlikte, dergiler arasında gezinmek, dergileri indirmek ve dağıtmak için bir mecra kalmadı. Soutar geçtiğimiz iki yıl içinde Stylist tablet versiyonunun en çok Apple cihazlarından indirildiğini belirtirken, okuyucu sayısındaki düşüşten ve yeni kullanıcı kazanmanın uygun bir yolunun olmayışından da bahsetti.

Shortlist Media şimdilerde Apple News, Google Accelerated Mobile Pages ve Facebook Instant Articles üzerinden “daha büyük yeni kitle”ye ulaşmak için dijital stratejisini yeniden düşünüp planlıyor. Ama bu alan dergiler için oldukça zorlu. Stylist, ilk ve tek kayıp değil. News Corporation da iPad gazetelerinde The Daily ve Future’u denedi fakat başarılı olamayarak iPad dergisi Tech ile birlikte hepsini kapattı.

Birçok dergi hala basılıdaki tirajıyla dijitali geride bırakıyor. Hatta Conde Nast’ın erken benimseyenlerin takip ettiği teknoloji dergisi Wired’ın bile satışının sadece %16’sını dijital edisyondan elde ediliyor. ABC verilerine göre 46.500 basılı tiraja karşılık 7.542 dijital dergi satılıyor. Yayıncılar bunun gibi birçok zorlukla karşılaşıyor. Video ve diğer içeriklerle bir dijital dergi oluşturmak son derece masraflı ve bunların bir dergi içerisinde olmasına kitleler alışamıyor. Ve gelenekselciler de interaktif özelliklerin ve bildirimlerin dikkat dağıtıcı olduğunu düşünen tek okuyucu grubu değil.

EVET

Nnamdi David

Kıdemli Stratejist, MullenLowe Profero

Görseller daha güzel ve dijital platformlar üzerinden etkileşimi daha iyi takip edebiliyorsunuz. Yayıncılar için maliyet düşüyor. Tüketici tarafında da ortaya çıkan ürün daha çok etkileşime girebiliyor, daha çok paylaşılabilir ve daha çekici.

 

HAYIR

David Mulrenan

Ticari Grup Başkanı, ZenithOptimedia

Üretim maliyeti ve düşük geri dönüşler, olumsuz etkiliyor. Ben basılı bir derginin hissiyatını, dijital platformlarda yaratabileceğinize inanmıyorum. Fakat burada dergilerin, dijital üzerinden alanlarını geliştiremeyeceklerini de söylemiyorum.

 

EVET 

Felicity Long

Dijital Grup Başkanı, Carat

Tabletler her ne kadar basılı dergilerin ağırlığını ve çekiciliğini asla sunamayacak olsalar da uygulamaların başarılı olma potansiyelinin de gerçek olduğunu söylememiz gerek. Fakat markalar, insanların dergileri tükettikleri yöntemlere saygı göstermeliler ve farklı içerik formatları denemeliler.

 

EVET

Will Harris

Dijital Grup Başkanı, Condé Nast Britain

Tablet uygulamaları, dergiler için işe yarayabilir. Her ne kadar sektörde devrim yaratamasalar da yayıncılar için içeriğin dağıtılması anlamında ve okuyucunun içerikle etkileşime geçmesi için çok daha faydalı.

 

Bu yazı Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yer almaktadır.

 

Exit mobile version