artwork

SXSW’da neler konuşuluyor?

9 sene önce

0

Dünyanın sayılı etkinliklerinden olan SXSW, hafta sonu başladı. Etkinlikte teknolojiden, pazarlamaya birçok konu gündeme geldi.

İşte bunlardan bazıları şu şekildeydi:

Reklamverenler, Vlogger gibi düşünün

Büyük bütçeli, ince elenip sık dokunan kampanya dönemi sona eriyor. Artık markalar insanlara ulaşmak için vlogger ya da Viner gibi hareket etmeli. Reklamverenleri sosyal medya yıldızlarıyla buluşturan ve geçen ay 30 milyon dolara Twitter’ın satın aldığı Niche‘in kurucularından Rob Fishman, YouTube videolarının ve Vine‘ların pazarlamanın geleceği olduğunu söyledi. Artık insanların zamanlarını TV yerine akıllı cihazlarına bakarak geçirdiğini söyleyen Fishman, “Özellikle Vine ve YouTube’daki yıldızlar gençler üzerinde çok etkili” ifadesini kullandı. Disney tarafından satın alınan Maker Studios’un pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı Jeremy Welt, “Duygusal bağ kurmak, içerikte kalitenin yeni tanımı. Yıldız kavramı değişti, insanlar artık iletişim kurabilecekleri insanları seviyor” diyor. Reklamverenler arasında Coca Cola, Vine yıldızı Brent Rivera ile çalıştı, HP de bazı Vine fenomenleriyle tabletini tanıtmıştı.

 

SXSW’da gündem Game of Thrones oldu

Etkinliğin oyun bölümünde sosyal medyada en çok konuşulan konu Game of Thrones oldu. Onu sırasıyla Minecraft ve The Wolf Around Us takip etti.

– Suudi Prensesi farkındalık kampanyası başlattı

SXSW Interactive’de Suudi Prensesi Reema Bint Bandar Al-Suud, meme kanserine karşı bir farkındalık kampanyası başlattı. Amacı 10.000 Suudi kadının meme kanseri konusunda eğitim görmesi olan kampanya eğer başarılı olursa bu, ülkedeki  kadınlara yönelik en büyük etkinlik olacak. Prenses, SXSW katılımcılarına, alana kurulmuş pembe neon lambalı dekorun önünde çekilen fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmasını istedi. Prenses, “Ben meme kanserinin etkinliğin en önemli konusu olmasını istiyorum” dedi.

Bazı katılımcılar köpekleriyle poz vermek istedi.

15 dakikalık siber utançtan kurtulma yolları

Etkinlikte konuşan dijital ajans Huge’un planlamacısı Megan Wintersteen, internet üzerinde imaj düzeltme yöntemlerini paylaştı. İşte o maddeler:

* Zamanla yarışıyorsunuz

Kızdırdığınız gruba karşı ne kadar uzun süre bir şey yapmadan oturursanız o kadar kötü oldu. Afrika’ya gitmeden önce hakaret eden PR’cı Justine Sacco 11 saatlik yolculuğunun sonunda kovulmuştu.

* Özür dilemekten korkmayın

Kızdırdığınız insanlara karşı özür dilemekten çekinmeyin. NFL oyuncusu Ray Rice’ın nişanlısını dövdüğü video ortaya çıktıktan #WhyIStayed hashtagine tepkisi çok da iyi olmadı.

* Pozitif ya da nötr içerik üretin

İnternette içeriğin raf ömrü geleneksel mecralardan çok daha fazla

Kwik-E-Mart etkinliğin yıldızı

Lego, SXSW’da The Simpsons’ın bilinen marketi Kwik-E-Mart‘ın aynısını yaptı.

Mophie ise, SXSW katılımcıları için St. Bernard köpeklerini işe aldı. Şarjı bitmek üzere olan katılımcılara şarj aleti gönderen Mophie , bu sayede oldukça kıonuşuldu.

Şarjınız bittiğinde Mophie’nin köpekleri yardıma koşuyor. Ne kadar tatlı!

Senin için
Tümünü göster
Talon CEO’su Barry Cupples liderlik değişikliği nedeniyle istifa etti

Talon’ın kurucusu Eric Newnham ise Cupples’ın yerine grup CEO’su olacak...

McCann ve Grey London’da yeni atamalar gerçekleşti

McCann, Suresh Raj; Grey London’da ise Conrad Persons ile anlaştı...