artwork

Sürdürülebilirliğe nasıl öncülük ederiz?

1 sene önce

0

COP26 sona erdi ancak reklam sektörünün daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ivmeyi sürdürmesi çok önemli. Reklamcılık Derneği CEO’su Stephen Woodford, reklam dünyasındaki bu değişimi yönlendirme konusunda İngiltere’nin dünya lideri olabileceği görüşünde.

COP26 2021 Kasım’ının ilk iki haftasında manşetlerdeydi. Şimdi neler başarıldığına ve sürdürülebilirlik gündemini ileriye taşımak için sektörümüzün neler yapabileceğine yakından bakmanın zamanı geldi.

İlk olarak etkinliğe ev sahipliği yapmak için gösterilen büyük çabaya ve özellikle de COP26 Başkanı Alok Sharma tarafından yönetilen, yorulmadan çalışan ekibe teşekkür ederiz. Paris’teki son COP’a kıyasla Glasgow’u farklı kılan şey, küresel ekonominin dört bir yanından işletmelerin artan katılım düzeyi, genişliği ve sergiledikleri hırs düzeyiydi. İşletmelerin bu taahhüdü, sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmek için kritik öneme sahip olacak.

Reklam sektörü, değişim için bir güç olmak zorunda. Sanayi Bakanı Lee Rowley, COP26’daki Ad Net Zero Küresel Zirvesi’nde delegelere, İngiltere’nin düşük karbonlu teknolojiler ve stratejilerde dünya lideri olma fırsatına sahip olduğunu söyledi.

10 yıllık süreçte her yıl ilerleme göstermeliyiz

2030 yılına kadar reklam operasyonlarında net sıfıra ulaşmayı hedefleyen eylem planı Ad Net Zero, artık bir yaşında. Kasım 2020’de meslektaş derneklerimiz ISBA ve IPA ile girişimi başlattığımızda, hiçbir destekçimiz ve 12 ay sonra uluslararası meslektaşlar için bir zirve yapma hedefimiz yoktu. 

Sektörün birinci yıldaki desteğinden ve başarılarından memnunuz, şu anda 80’den fazla şirket bu planı taahhüt etti fakat bu, toplumumuzun ve ekonominin sürdürülebilir bir dünyaya, sektörün etkin bir itici gücü haline getirmeyi amaçlayan on yıllık çok önemli bir planın sadece ilk yılı.

COP26 İklim Zirvesi’nden sonrasında temel çıkarımlarım şöyle:

İngiltere’de ve uluslararası alanda hırsı artıralım

Başından beri amacımız, İngiltere’de ve uluslararası alanda yüz binlerce reklam uzmanına, karmaşık iklim değişikliği sorununun üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışma hayatlarında kişisel olarak nasıl olumlu değişiklikler yapabileceklerini anlamalarına yardımcı olmaktır. Bunu yaparak, reklam tedarik zinciri boyunca binlerce şirketi etkileyeceğiz ve reklamcılar adına yapılan iş üzerinde olumlu bir etki yaratacağız. Kendi bölgelerinde fark yaratan girişimler kurmak isteyen uluslararası ortaklarla yeni görüşmeler başlattık.

Çalışma şeklimizde bir sistem değişikliğine öncülük etmeliyiz

İklim değişikliği, sektörümüzde çalışan herkesin günlük çalışma hayatını etkiliyor. Ad Net Zero Essentials Sertifikası, insanlara bunu öğreterek çalışma şekillerinde ve üretecekleri işte meydana gelen değişikliklere hazırlanmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Medya sahipleri, ajanslar, markalar ve teknoloji platformlarından ekiplerin kaydolmasıyla şimdiden eğitime muazzam bir dönüş aldık. Eğitimi, şirketlerinde sürdürülebilirlik hakkında daha büyük bir diyalog yaratmak için katalizör olarak kullanma planlarını farkındayız.

Yanlış bilgi vermekten kaçınmalıyız

Ürettiğimiz işin yasal, insana yakışır, dürüst ve gerçeğe uygun olmasını sağlayacak bilgi birikimine sahip olmak ve sorumlulukla hareket etmek zorundayız. Çevresel sorumluluğa sahip olduğumuz imajını vurgularken yanlış ve aldatıcı bilgi vermekten kaçınmalıyız. Çalışmalarımız kamuoyu tarafından doğru bir şekilde incelenecektir. Halkın reklama olan güvenini yeniden inşa etmeye devam edeceksek, yanlış bilginin tuzaklarından kaçınmak bizim için çok önemli. Bize ne kadar güvenilirse, bu küresel sorunun üstesinden gelmeye yardım etmede işimiz o kadar iyi olabilir. 

Stephen Woodford

İngiltere Reklamcılık Derneği CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.