artwork

Sürdürülebilir olmak esneklikten geçer

9 yıl önce

0

Ellerimizde akıllı telefonlar… Her an her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz. Her konuda fikrimiz var. Aklımıza geleni içimizden geldiği gibi tüm dünyaya haykırabiliyoruz. Beğenmediğimiz bir marka için özellikle sosyal medyayı kullanarak saniyeler içinde küçük, büyük her boydan krizler yaratabiliyoruz. Hayatımızı hız belirliyor.

Bir de bu hıza hemen ayak uydurabilen, her şeyi her an yeniden belirleyebilecek potansiyellere sahip bir kuşak iş dünyasında ve satın alma kararlarında önemli oyuncularıyla yerini alıyor. Bu hız dünyasında, değil 5 yıllık 1 yıllık planlar bile yapamıyoruz. Her şey çok çabuk yıpranıyor ve eskiyor.

Son 20-25 yılda teknoloji bilgiye ulaşılabilmeyi ayrıcalık olmaktan çıkarıp, neredeyse sıradan bir yetenek haline dönüştürdü. Hızın hayatımıza girmesiyle de kaçınılmaz bir ‘sürekli değişim’ rüzgârına tutuluverdik. Hal böyle iken, iletişiminizi nasıl sürdürülebilir kılacaksınız? 3-5 ayda bir şeylerin eskimesi söz konusuyken standartları nasıl koruyacak ve kalıcı olacaksınız?  Standartları değişim üzerine inşa ederek; evrensel standartları yerel uygulamalarla harmanlayarak; özünü koruyarak; zamanın ruhunu yakalayarak…

Herakleitos’un dediği gibi, değişimden başka hiçbir şeyin kalıcı olmadığını özümseyerek… Çünkü aslolan sürdürülebilir olmak… Değişim zemini üzerine yapacağınız her inşa çalışmasının yanı sıra insanın özünde var olanı yeniden keşfederek işine uygulaması ile de sürdürülebilirliği sağlamak mümkün… Bilge Tao Te Ching’in dizeleri bu düşünceleri en güzel şekilde özetliyor:

“İnsanlar yumuşak ve esnek doğar

Sert ve katı ölürler.

Bitkiler yumuşak ve esnek doğar

Kırılgan ve kuru ölürler.

Öyleyse kim ki, sert ve katıdır

Ölüme yakındır.

Kim ki, yumuşak ve esnektir

Hayatın parçasıdır.”

İDA adına, yeni bir değişimi tanımaya çalıştığımız sektörümüzde ittifaklar yaratacağımız ve birlikte üreteceğimiz esnek, sıra dışı, yenilikçi, enerjik ve izler bıraktığımız bir dönem olmasını diliyorum…

 

Dr. Arın Saydam
İDA Yönetim Kurulu Başkan Vekili
@ArinSaydam

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Şubat 2015 sayısında yayınlanmıştır.