Sürdürülebilir moda

Avusturya menşeli Lenzing Grup olarak, tekstil sektörüne özel ürettiğimiz TENCEL™ markalı elyaflarla sürdürülebilirliğe hizmet ediyoruz. Tekstil sektöründe; ağaç bazlı, selülozik elyaflar kategorisinde yer alan TENCEL™ markalı elyaflar; doğada çözünebilir ve gübreleşebilir özellikleriyle fark yaratıyor. Böylece tamamen doğaya geri dönerek; çevresel dengenin korunmasına yardımcı oluyor.

Sürdürülebilirlik gözetilen, sertifikalı ve kontrollü ormanlık alanlardaki yenilenebilir ağaç ham maddesinden elde edilen, botanik kökenli TENCEL™ elyaflar; doğal yumuşaklık, nefes alabilirlik ve üstün nem yönetimi gibi iyi hissettiren özellikleriyle de birçok giyim ve ayakkabı markasının tercihi oluyor.

Sürdürülebilirlik hedefleri ile Lenzing: Daha yeşil ayak izleri için yeni adımlar

Lenzing Grup olarak, 22 Mart 2021 Dünya Su Gününde ‘2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladık. “Gelecek nesillere destek olun!” sloganı ile yola çıkıyor ve raporumuzda; ürettiğimiz ürünlerin ötesinde, sorumluluk alma taahhüdünün altını bir kez daha çiziyoruz.

Global Raporlama İnisiyatifi (GRI) ve Avusturya Sürdürülebilirlik ve Çeşitlilik İyileştirme Yasası’nın (NaDiVeG) raporlama standartlarına uygun olarak hazırlanan, Denetim ve Vergi Danışmanlık Şirketi KPMG Avusturya tarafından incelenen rapor; şirketimizin günümüzün küresel zorlukları ile nasıl mücadele ettiğini gözler önüne seriyor.

Tekstil endüstrisinde karbonsuzlaştırmayı başlatmak için ürünün karbon ayak izini azaltmaya, endüstri ortaklarını katılmaya ve engellenemeyen emisyonları dengelemeye yardımcı olan “azalt-katıl-dengele” yaklaşımı ile karbon nötr olma yolunda ilerliyoruz. Karbon nötrlüğün kurumsal çerçevesini belirleyen küresel CarbonNeutral protokolünün kurallarına uygun olarak tasarladığımız ve CarbonNeutral® ürünler olarak; sertifikalı, yeni sıfır-karbon TENCEL™ elyaflarını da 2020 eylül ayında piyasaya sürerek, yenilenebilir karbona geçişi hızlandırmayı hedefleyip karbon nötr alanında da başarıyla yol almayı sürdürüyoruz.

Döngüsel ekonomiyi teşvik

Döngüsel ekonomiye katkı sağlayan REFIBRA™ teknolojisi; pamuklu giysi üretiminden ve kullanılmış pamuklu giysilerden elde edilen atıklar ile yeni lyocell elyafların üretimini mümkün kılan tek teknoloji olarak hem sektörün hem doğanın geleceği adına önemli bir kazanım sağlıyor. Ayrıca 2025 yılına kadar; endüstriyel ölçekte yüzde 50’ye varan oranda geri dönüşümlü malzeme içeren elyaf üretmeyi hedefliyoruz.

Tekstil sektöründe yeni şeffaflık seviyesi

Çevrenin korunmasına ek olarak; tedarik zinciri boyunca şeffaflığın sağlanması, tekstil endüstrisi için büyük bir zorluk oluşturuyor. Lenzing, daha fazla şeffaflık sağlamak için TextileGenesis™ iş birliği ile blockchain teknolojili yenilikçi bir çözüm sunuyor.

Lenzing ve iş ortakları, TextileGenesis™ platformu tarafından sunulan, yenilikçi Fibercoin™ teknolojisini kullanarak; fiziki olarak sevk edilen TENCEL™ ve LENZING™ ECOVERO™ markalı elyaflarla orantılı, dijital ‘blockchain varlıkları’ oluşturabilecekler. Bu dijital varlıklar, eşsiz “parmak izi” ve doğrulama mekanizması yaratarak, tedarik zinciri boyunca, daha güvenli, güvenilir ve dijital nitelikte bir gözetim zinciri sağlamanın ötesinde; hileleri engelleyecek ve hepsinden önemlisi, malzemelerin daha sürdürülebilir bir biçimde üretilmesini sağlayacak.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile Lenzing

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni daha da ileriye taşıma taahhüdünü gösteren odak alanlarımızın şu başlıklar ise şu şekilde:

  • Sürdürülebilir ham madde tedariki
  • Karbondan arındırma
  • Suyun sorumlu kullanımı
  • Sürdürülebilir inovasyonlar
  • Sistematik değişimi hedefleyen iş ortaklıkları
  • İnsanları cesaretlendirmek ve güçlendirmek
  • Toplumun refahını artırmak

Geleceğimize bir mesaj

Lenzing Grubu olarak; ürünlerin ötesine bakarak, gelecek nesiller için sorumluluk üstleniyoruz. Bu, 80 yılı aşkın süredir, Lenzing’in marka vaadiydi. Çalışanlarımızın hayatlarındaki en önemli insanlara, yani çocuklarına ve torunlarına bir mektup yazmalarını istediğimiz ‘#ALetterToAChild’ kampanyasıyla, tam da bu sorumluluğu gelecek nesillere aktararak; şirket doğamızdaki motivasyon ve vizyonu sergilediğimize inanıyoruz.

 Tencel™

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.