Site icon Campaign Türkiye

Sürdürülebilir Duyarlılık

Yıl 1972, askerlik için gittiğim Bingöl, depremin yıkımını ilk gördüğüm yer.

Yıl 1999, İstanbul’da da yaşadık Gölcük ve ardından Düzce yıkımını.

Ve 2023, şimdi güzel ülkemizin 11 ilinde tarif edilemez yıkımlar, kayıplar…

Her felakette daha iyi anladık, hızla organize olabilme kabiliyeti, her güçlüğün üstesinden gelebilecek tek yol.

İkinci dünya savaşından beri yaşanan her felâkette “sivil toplum kuruluşları” ve “markalar” en hızlı örgütlenen yapılar olmuştur. Pandemi sırasında da şahit olduk, depremde de; Markalar tüm yaraları sarmak için her zaman ön saflarda yerini alıyor.

Bugün yaşananlar elbette zaman ve sabırla aşılacak ama hem insanlarımızda hem de ekonomimizde bıraktığı izler, travmalar yıllarca sürecek.

Önce insanın, sonra ekonominin toparlanması için, her yıl büyüyen güçlü reklam sektörü olarak hemen şimdi, sadece bugünü değil geleceği de düşünerek, sektörün tüm paydaşlarıyla dayanışma ruhu içinde, sürdürülebilir destek planları hazırlamalıyız. 

Geçen yılın sonunda, dijital dönüşüm sancıları yaşayan sektörümüzün sorunlarını belirlemek için DPİP koordinasyonuyla, Ticaret Bakanlığının da desteğini alarak tüm sektörü kapsayan bir araştırma yaptık. Tespit ettiğimiz ağrı noktalarının ilk sıralarında ve öncelikli çözüm bekleyen iki konu var: İnsan Kaynağı, İstihdam ve Eğitim. 

Sektörün bu öncelikli sorunlarını, afetten zarar gören yöreyi de içine alacak şekilde çözme yoluna gitmemiz gerekiyor.  Özellikle, hayatını kurmak üzereyken yıkımı yaşayan gençlerimizin ihtiyaçlarına duyarlı, paylaşımcı ve sürdürülebilir bir düzenek kurmalıyız ki yıkılanları daha sağlam inşa edebilelim.

Afet iletişim planları, sektörümüzün bugünkü ana konusu olmalıdır. 

Bu bağlamda kurumların değerli çabaları olduğunu görüyoruz ancak, ayrı ayrı organize olmak yerine, tüm sektör gruplarının şemsiye olacağı ve kamu desteği de alınarak geniş kapsamlı örgütlenme sağlanmalıdır. Örneğin “Gelecek için Afet Planın Hazır mı?” isimli araştırma ivedilikle yapılmalı.

Reklam ile ilgili yapılan her işin, sürdürülebilirlik ile ilişkisi var demiştik. Duyarlılığımızı da önce insanımız ve ülkemiz için, büyük resimde gezegenimiz için, sürdürülebilir kılmaktan başka yolumuz yok. Haydi hareket lütfen!

Ahmet PURA

RVD Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version