artwork

Sürdürülebilir büyüme için döngüsel pazarlama

6 ay önce

0

Nisan ayında 42 ülkeden pazarlama ve iletişim dünyasının liderlerini ağırladığımız Küresel Pazarlama Haftasını geride bıraktık. WFA (Dünya Reklam verenler Federasyonu) ve RVD ortaklığında gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik Türkiye, İstanbul ve derneğimizin pazarlama dünyasında adını bir kez daha duyurarak çıtayı yükseltti.  Katılımcılar arasında, dünyanın çeşitli ülkelerinde, küresel şirketlerde üst konumlarda görev yapan önemli sayıda Türk pazarlamacıların olması da bizlere ayrı bir gurur kaynağı oldu. 

WFA CEO’su Stephan Loerke, Çevresel, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) konularında Kantar ile yürütülen “Sürdürülebilir Dönüşüm” araştırmasının sonuçlarını paylaştı.  Bu araştırma son 2 yıldaki gelişmeleri, bundan sonra yapılması gerekenleri ve günümüzle 2030 arasında pazarlamanın rolünü tanımlamayı hedefliyor.  

46 ülkede 900 pazarlama lideri ile yürütülen araştırmaya göre, pazarlamacıların %39’u sürdürülebilirlik yolculuğunun henüz başında olduklarını düşünüyor.  Katılımcıların %35’i sürdürülebilirlik konusunda pazarlamanın bilgi ve becerilerinin yetersiz kaldığı konusunda endişeli.  Buna rağmen, %55’i inovasyonların yeni ve sürdürülebilir iş modellerinden kaynaklanacağına inanıyor.  Katılımcıların %35 ise P&L ve gezegeni eşit şekilde ele alan bir P&L politikasının olmamasının, ilerlemenin önünde engel teşkil ettiğini dile getiriyor. Pazarlamacıların %94’ü ise dönüştürücü değişimi yönlendirmek için daha cesurca hareket etme ve denemeler yapmamız gerektiği konusunda hemfikir.  

Pazarlamanın iş dünyası ve toplum içinde oynayabileceği rolü en baştan tarif ediyoruz: Değeri Yeniden Tanımlıyoruz, Önce Sürdürülebilirlik, Radikal İnovasyon, Dönüştürücü İlişkiler, Eyleme Dönüşen Yaratıcılık halkayı tamamlayarak Sürdürülebilir Büyüme için Döngüsel Pazarlama Modeli’nin çerçevesini oluşturuyor.

Diageo CMO’su ve WFA 2023 Yılın Pazarlamacısı Ödülü sahibi Cristina Diezhandino “Elde edebileceğimiz en büyük kazanç, nihai hedef etrafında gerçek bir netlik, oraya ulaşma kararlılığı ve organizasyonel olarak güçlü bir orkestrasyondur.” diyor.

Bu önemli sorun ile ilgili tüm paydaşlarımızın, çözümün nasıl paylaşımcısı olabileceğimiz konusundaki önerilerini bekliyoruz.

Yeşim Koçyiğit

RVD Başkan Yardımcısı 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 132. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
RVD ile reklam üzerine

Önceliğimiz, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği...