Site icon Campaign Türkiye

Superbrands Türkiye, 2012’nin süper markalarını açıkladı

Marka kuruluşu Superbrands Türkiye, 2012 yılının ‘süper markaları’nı açıkladı. Seçici kurul ve Nielsen’in ölçümleriyle belirlenen 159 marka arasına bu yıl ilk kez listeye en çok gıda-içecek kategorisinden giriş oldu. Bu kategoriyi kişisel bakım, otomotiv ve internet kategorileri takip etti.

Süper marka seçiminde şirketin büyüklüğünün yanı sıra, teknolojisi, yatırımları, iş gücü kalitesi, yaratıcılığı, markalaşmaya yaptığı yatırım ve marka devamlılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı, çevre duyarlılığı, etik değerlere uyma ve vergi sıralamasındaki yeri gibi kriterler dikkate alındı. Dünyada 87 ülkede düzenlenen ve iki yılda bir gerçekleştirilen Superbrands’in Türkiye bölümünün ilk etabında 1089 marka belirlendi. İkinci etapta ise, konusunda uzman kişilerden oluşan seçici kurul bu sayıyı 300 markaya indirdi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1600 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmeler sonunda Nielsen, kısa listeye giren 300 markaya yönelik tüketici değerlendirmelerini gerçekleştirdi. Yapılan bu çalışmalardan sonra, Türkiye’nin 2012 süper markaları belirlendi.

Seçici Kurul ve Nielsen’ın ölçümleriyle belirlenen 159 marka arasına bu yıl ilk kez Google, Audi, Nissan, Tefal ve Domestos gibi markalar girdi. 2012 yılının yükselen markaları arasında, Acıbadem, Yapı Kredi Bankası, Avivasa, Axess, World Card, Bonus Card, Garanti Bankası, Arzum, Erikli Su ve Ağaoğlu yer aldı. Hem 2010’da hem de 2012’de listede olmayı başaran markalar arasında, değerini en fazla artıranlar bankacılık ve sigorta sektöründeki şirketler oldu. 2012 yılı süper markalarında lüks tüketimden kaçış gözlenirken, eğlence ve giyim tüketiciler için ikinci öncelik sırasına geriledi.

Superbrands’in açıkladığı süper markalar (Alfabetik sırayla):

Abdi İbrahim, Acıbadem Hastanesi, Ağaoğlu, Akbank, Algida, Apple, Arçelik, Ariel, Arzum, Aselsan, Atasay, Atlas Jet, Audi, Avea, Avivasa Emeklilik, Axess, Aygaz, Banvit, Beko,Bellona, Bilgi Üniversitesi, Bim, BMW, Boğaziçi Üniversitesi, Bonus Card, Bosch, Carte D’or, Cevahir AVM, Cif, Coca-Cola, Colgate, Cornetto, Dalin, Damat, Danone, Denizbank, Dimes, Divani Doğuş Çay, Doğuş Otomotiv, Domestos, Doritos, Dove, Dünya Göz Hastanesi, E.C.A., Eczacıbaşı, Efes, Elidor, Erikli, Eti, Facebook, Fanta, Fiat, Ford Otosan, Garanti Bankası, Gillette, Gittigidiyor.com, Google, Güllüoğlu, Hacı Şakir, Hayat Su, Henkel, Hepsiburada.com, Hyundai, İpana, İstikbal, İstinye Park, İş Bankası, Jumbo, Kahve Dünyası, Kale Kilit, Kavaklıdere, Kent Şekerleme, Knorr, Koç Üniversitesi, Koçtaş, Komili, Kurukahveci Mehmet Efendi, Lassa, Lütfi Kırdar, Magnum, Maret, Markafoni, Mavi Jeans, Medical Park, Memorial, Mercedes-Benz, Microsoft, Migros, Milka, Molped, Nescafé, Nestle Çikolata, Nissan, Nivea, Nokia, Olips, Omo, Opel, Opet, Orkid, Pakpen, Pantene, Pegasus, Pelit Pastanesi, Pepsi, Persil, Petrol Ofisi, Pınar, Pimapen, Power FM, Prima, Pril, Renault, Sabancı Üniversitesi, Sabiha Gökçen Havalimanı, Sahibinden.com, Samsung, Sarar, Sek, Selpak, Sensodyne, Shell, Siemens, Signal, Starbucks, Sütaş, Tadım, Tamek, Tat, TAV, Tefal, Teknosa, The Marmara, THY, Tikveşli, Toyota, Tuborg, Turkcell, Turkuazoo, Türk Telekom, Uludağ, Ulusoy, Ülker, Vernel, Vestel, Vitra, Vivident, Vodafone, Volkswagen, World Card, Yapı Kredi Bankası, Yataş, Yemeksepeti.com, Yeni Rakı, Yudum, Yumoş, Yurt İçi Kargo, Zara.

Exit mobile version