Site icon Campaign Türkiye

Suda çözünen şampuan şişeleri Avrupa’da raflarda

Reklam dünyasının devlerinden olan BBDO Guerrero’nun Filipli kolu he Dissolution Bottle adlı sıfır atık projesi, 2021 yılında ses getirmişti.

Ambalajların kirlettiği çevreyi, gezegeni temizleme amacıyla ortaya atılan projenin güncel hali The Dissolving Bootle, tasarımı her zaman bildiğimiz geleneksel şampuan şişesi şeklinde olup aynı zamanda şampuanın içeriği  olacak şekilde tasarlandı. Ürünü kullanmak için kapağı çevirmek yerine sadece biraz su ile köpürtmek yeterli oluyor.

Geleneksel Kalıp Şampuan

Yapılan her kalıp 90 ml’nin yerini alacak şekilde bakım ürünlerine yeni bir perspektif getiriyor. Aynı zamanda tamamen organik olarak üretilen bu kalıplar 130 gr ağırlığındadır. Her markanın The Dissolving Bootle’ın kendi versiyonlarını oluşturmaları için açık erişim veriyor. The Natural Market tarafından Filipinler’de yerel olarak üretilmektedir. Zannatkar üreticilere ise geçim projeleri adı altında satılmaktadır.

Kişisel Bakımın Yeni Vizyonu Yerelden Küresele

Cannes Lions ve The One Show ve birçok ödüle layık görülmüş olan bu proje, şimdi BBDO ile Almanya’nın Köln kentinde sürdürülebilir e-ticaret şirketi olan LUORO GmbH ile yaptıkları işbirliği ile proje Avrupa’ya uzanıyor. Çözünen şişe, LUORO’nun “plain b” markasının bir parçası olacak ve çevre dostu etkisini küresele taşıyacak. Avrupa’da ki tüketiciler çözünen şişeyi dört farklı kategori ile satın alma tercihi yapabilecekler. “Parlak Gül, Kırmızı Kan Portakalı, Paçuli ie Sedir ve Taze Aloe Vera.”

Birçok sektörde olduğu gibi kişisel bakım ürünlerinin de her yıl sekiz milyon tonluk plastik atıkla gezegen üzerinde fazlaca zarara sebep olduğu bu denli acil proje üretilmesini ve hataya geçirilmesinin ne kadar elzem olduğunu ortaya koyuyor. Bu küresel projenin sadece Avrupa ile sınırlı kalmayıp diğer dünya tüketicileri ile de hayata geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor. çok yakında “plain b ve WingGuard’ın” internet siteleri üzerinden Dissolving Bottle satın alınabilecek. Her satın alma işlemi Berlin’de ki kar amacı gütmeyen çevre kuruluşu CleanHub ile yapılan iş birliğine ayrılacak. Bu bütçe ile Asya ve Avrupa’da ki kıyı bölgelerindeki plastik atıkların toplanması çalışmalarında kullanılacak.

The Dissolution Bottle, dünyanın ki plastik kirliliği ile uğraşması çalışmalarına kişisel bakım sektöründe reformlara giderek, çevresel bozulmanın önüne geçmede potansiyel yenilikçi bir yaklaşım olarak duruyor.

 

 

Exit mobile version