Site icon Campaign Türkiye

SMG sosyal medyayı televizyon planlarına entegre edecek

Starcom MediaVest Group Türkiye, TV programlarının sosyal medyadaki etkisini planlamaya entegre edebilmek üzere “ECHO” adını verdiği bir model geliştirdi. ECHO yaklaşımı, bir TV programının sosyal medyada yarattığı buzz, programın yayılma gücü, sosyal medya vasıtasıyla edinilen ek kontakt sayısı, positive engagement düzeyi gibi farklı faktörleri içerecek.

SMG Türkiye CEO’su Muharrem Ayın ECHO hakkında  “Hepimiz biliyoruz ki, multitasking’le beraber TV’de izlenen bir programın yarattığı etki, sadece TV ekranı ile sınırlı kalmayıp sosyal medyada katlanarak büyüyor. İzleme davranışı bu şekilde evrilmişken, bizler de, iletişimi planlayan taraf olarak, işin sosyal medya ayağı hiç yokmuş gibi davranamazdık. Standart TV ölçümüne entegre edeceğimiz ECHO modelimizin işimize ve müşterilerimize katkısı olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

SMG Türkiye Chief Knowledge Officer Mutlu Doğruak ise ECHO’nun geliştirilme sürecini ve faydalarını “SMG Network’ünde, bir süredir Bluefin Labs işbirliği ile yürütülen ECHO yaklaşımını, oradan aldığımız know-how ve kendi bünyemizdeki çalışmalar doğrultusunda Türkiye’ye uygun bir modele dönüştürdük. Bu model sayesinde programları, sadece TV’deki izlenme performanslarına göre değil, sosyal medyada yarattıkları “eko”ya ve engagement düzeyine göre de takip ederek, sosyal medyanın TV’ye katkısını ölçüyor ve aktif izleyici anlamında en değerli programları tespit edebiliyoruz. Ayrıca, spesifik bir reklam ya da ürün yerleştirmenin hangi programlar çevresinde konuşma ve hareket yarattığını ölçüp modele entegre edebiliyoruz. Özellikle ürün yerleştirmenin ve markalı içeriğin önem ve ivme kazandığı bu dönemde bu metrikleri de pre ve post analizlerimizde kullanıyor olacağız” sözleriyle özetledi.

Exit mobile version