Starbucks işaret dili öğreniyor

Yeni sosyal sorumluluk projesi kapsamında iletişim engellerini aşmayı hedefleyen Starbucks işaret dili öğreniyor. Pilot uygulama Türkiye genelinde 50 mağazada yapılacak.

Parçası olduğu toplumlara fayda sağlamak amacıyla kuruluşundan itibaren çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren Starbucks Türkiye, 2017 senesinde İşitme Engelliler Eğitim Faaliyetleri Derneği ile birlikte Elden Ele projesini hayata geçirdi. Engelleri kaldırmak, farkındalık yaratmak ve işitme engellilerin günlük yaşamına dokunmak amacıyla tasarlanan proje ile tüm Starbucks çalışanlarının, Türk İşaret Dilini öğrenmesi hedefleniyor.

Türkiye’de 4 milyonu aşkın işitme engelli var

TUİK’in 2013 senesi raporuna göre Türkiye’de 4 milyonun üzerinde işitme engelli yaşıyor. Bu rakam toplam nüfusun yaklaşık %7’sine tekabül ederken, cümle yapısı ve kelime dağarcığı ile farklı bir dil olarak kabul edilen Türk İşaret Dilinin bilinirliği ve kullanımı hâlâ çok yayın değil.

Starbucks Türkiye, bu proje ile temel seviyede işaret dili öğrenen her bir bireyin, toplumda yaratabileceği farkındalık ve iletişim etkisinin önemine dikkat çekiyor. Elden Ele projesiyle işitme engelli misafirleriyle doğrudan iletişim kurmayı hedefleyen Starbucks, 50 mağazayla başlayan projeyi Türkiye geneline yaymayı planlıyor.

Yeni kahve sözlüğü hazırlandı

İletişimde engelleri aşmak amacıyla İEEF ile bir araya gelerek, Türk İşaret Dili için bir kahve sözlüğü hazırlayan Starbucks Türkiye, baristalarına, mağazalarını ziyaret eden işitme engelli misafirlerine 3. adres deneyimini yaşatabileceği seviyede temel kavramları öğretmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında Starbucks baristaları İEEF Derneği’nden gelen eğitmenlerden günlük iletişim için gerekli genel/temel kavramları, sektörel terimleri ve Starbucks menüsünden oluşan Kahve Sözlüğü’nü öğreniyor. Baristaları eğitimleri tamamlayan ve sertifikalarını alan ‘İşitme Engelli Dostu Mağaza’lar ilk etapta 4 ildeki 50 pilot mağazada misafirlerini bekliyor.

Starbucks, uzun dönemde Türkiye’de 33 ilde bulunan mağazalarındaki 4 binden fazla çalışanının eğitimlerini tamamlayarak, işitme engelli misafirlerine de kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda sosyalleşme imkanı sunmayı amaçlıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.