Star Wars’un simgesi Mark Hamill Facebook’a tepki gösterdi

“Güç Facebook demek değil.”

Star Wars’un simgesi Mark Hamill, CEO Mark Zuckerberg’in sitede yalanlar ve propaganda da dahil olmak üzere siyasi reklamlara izin verme kararını protesto etmek için Facebook hesabını sileceğini Twitter’da duyurdu.

Hamill, Zuckerberg’in eylemlerini kınamak için bir dizi yüksek profilli ünlünün en sonuncusu olarak karşımıza çıktı. Kasım 2019’un sonlarında  Sacha Baron Cohen Washington Post’un sosyal medya sitesi düzenlemesinde bir tepki koymuştu.

Hamill daha sonra Perşembe günü Zuckerberg’in Facebook’un ifade özgürlüğü konusundaki tutumunu ikiye katlama kararını bildiren bir New York Times makalesine tepki koydu. Makale özellikle Perşembe günü yayınlanan Facebook Ürün Yönetimi Direktörü Rob Leathern’in açıklamasına bir dizi atıfta bulunuyor.

Leathern, “Facebook ve diğer şirketler kendi politikalarını tasarlamaya mecbur bırakılıyor” diye yazdı. “Biz, insanların onlara, her şeye liderlik etmek isteyenlerden duymaları ve söylediklerinin kamuoyunda incelenmesi ve tartışılması gerektiği ilkesine dayandık.” demişti.

Hamill’in Twitter takipçileri olumlu yanıt vererek birçoğu Zuckerberg ve Facebook’a karşı  tutum alma kararını destekledi. (Özellikle Twitter CEO’su Jack Dorsey, Ekim 2019’da platformdan tüm siyasi reklamları yasakladı.)

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.