artwork

Spotify’ın ücretli kullanıcı sayısı 200 milyonu aştı

1 yıl önce

0

Popüler çevrim içi müzik servisi Spotify’ın paylaşılan dördüncü çeyrek sonuçlarına göre, platform 200 milyon ücretli abone sayısını aşan ilk şirket oldu

Platformun aylık aktif kullanıcı sayısı ise yüzde 20 artışla 489 milyona çıktı. Şirket her şeye rağmen büyümeyi sürdürüyor. Spotify’ın kullanıcı büyümesi tahminleri aştığı ve önümüzdeki çeyrekte 500 milyon dinleyiciye ulaşacağı söyleniyor.

 

Aylık aktif kullanıcı sayısı, Ekim-Aralık 2022 döneminde 489 milyona ulaştı. Piyasa analistleri aktif kullanıcı sayısının 477,9 milyon olarak gerçekleşmesini bekliyordu. Öte yandan Spotify, çeyrek bazda yüzde 7, yıllık bazda ise yüzde 20 büyüme yaşadı.

Spotify’ın en büyük gelir kaynağını oluşturan premium abone sayısı da bu dönemde yüzde 14 artarak 205 milyona ulaştı. Böylece Spotify, 200 milyon ücretli aboneyi geçen ilk müzik servisi oldu ve en yakın rakibi Apple Music’i neredeyse ikiye katladı. Buradaki büyümenin reklamlar ile Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerden gelen yeni abonelerden kaynaklandığı belirtiliyor. Ek olarak bu dönemdeki aylık reklamlı kullanıcı sayısı da yüzde 25 artarak 295 milyona yükseldi.