Site icon Campaign Türkiye

Spotify yeni çalma listesi olarak ‘Jam’i sunuyor

 

Spotify müziği paylaşma ve birlikte müzikten keyif alma şeklimizi dönüştürmeyi amaçlayan ‘Jam’ olarak bilinen yeni bir sosyal özelliği sunmaya hazırlanıyor. Bu yeni özellik, birden fazla kişinin müzik zevkini birleştirip kolektif bir çalma listesi oluşturabileceği gerçek zamanlı bir iş birliği fırsatı sunacak.

Jam bunu yaparken Spotify‘da yer alan Blend ve Duo Mix gibi çok kişili çalma listesi deneyimlerini daha önce oluşturduğu teknolojik temelle birleştiriyor. Bunun temel amacı ise, birlikte dinleme anlarını teşvik ederek toplanmalar veya partiler için ideal bir eşlikçi olmak.

Nasıl çalıştığına bir göz atmak gerekirse; öncelikle Jam’e erişebilmek için Premium abonesi olmak gerekiyor ancak yine de ücretsiz veya ücretli herhangi bir Spotify kullanıcısı, gelişmekte olan çalma listesine katkıda bulunabiliyor. Jam’i harekete geçirmek için ise üç noktanın yer aldığı menüye veya hoparlör simgesine dokunmanız ve ardından herhangi bir şarkı, albüm veya mevcut çalma listesinden “Start a Jam”i seçmeniz yeterli.

Kullanıcılar, ister akıllı telefonları ister belirlenmiş bir hoparlör olsun, melodileri yayınlamak istedikleri cihaz üzerinde serbest. Bunun yanı sıra, paylaşılan Wi-Fi ağında yer alan kişiler, Spotify uygulamalarını açtıklarında Jam’e katılma daveti alabilecek.

Ayrıca, evinizde sosyalleşme amaçlı toplanıyorsanız Jam, başkalarını da bu mix’e davet etmek için birden fazla yol sunuyor. Kullanma yöntemleri ise geniş; ister telefonları fiziksel olarak birbirine dokundurun ister QR kod yardımıyla taratın ya da bir link aracılığıyla işlemi gerçekleştirin. En etkileyici yanı da Jam’in özel oturumuna aynı anda 32 kişinin katılabilmesi.

Ev sahibi, müziğin dizginlerini elinde tutarken, tüm katılımcıların şarkıları kaldırarak veya parça sırasını değiştirerek çalma listesinde söz sahibi olmasına olanak tanıyan “Misafir Kontrolleri”ni etkinleştirmeyi seçebiliyor.

Jam, Spotify’ın kişiselleştirme teknolojisini de kapsıyor. Herkesin zevklerine uygun parçalar önermek için grubun kolektif dinleme tercihlerini akıllıca değerlendiriyor. Spotify’ın Jam deneyimini ek özelliklerle daha da zenginleştirme planları olsa da henüz belirgin ayrıntıları açıklamadı.

 

Kaynak: DesignTAXI

Exit mobile version