Spotify Türkiye’ye geldi

Dijital müzik platformu Spotify bugünden itibaren Türkiye’de kullanıma açıldı. Türkiye’deki müzikseverler bugünden itibaren dünyaca ünlü dijital müzik platformu Spotify’a ücretsiz olarak erişebilecek ve 20 milyonu aşkın şarkıyı yasal olarak dinleyebilecekler. Satın alma veya indirme yapmadan sadece çalma tuşuna basarak müziğin tadını çıkarma olanağı sunan Spotify, “Keşfet” sekmesi ile kullanıcıların sevdikleri müzik türüne göre her gün tavsiye edilen yeni parçalara ulaşmasını sağlıyor.

24 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan dijital müzik servisi Spotify, reklamverenlerin ürünlerini hedef kitlelerine sunmak için iş modelini de içinde barındırıyor. Spotify’ın lansman reklam iş ortaklarından olan ve bu iş modelini Türkiye’de ilk defa deneyimleyecek olan markalar arasında Citroën ve Samsung yer alıyor. Spotify, bu markalar ile önümüzdeki dönemde ortaklaşa, yenilikçi reklam kampanyaları da başlatıyor.

Ergül Çivi

Spotify’ın yeni iş modeli hakkında bilgi veren Spotify Türkiye Direktörü Ergül Çivi, “Spotify reklamverenleri, müzik dinlerken tutkulu ve sosyal açıdan aktif bir halde olan hedef kitle ile etkileşime geçirme olanağı sunuyor. En güçlü digital pazarlama modellerinden biri olan sesli ve görsel reklam kombinasyonu Spotify ile Türkiye pazarlama sektörüne kazandırılıyor. Türkiye’de Spotify lansmanı için el sıkıştığımız dünyadaki en itibarlı markalardan olan özel reklam iş ortaklarımız ile çalışacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

Spotify’ın reklam modelleri:

– Sesli ve dijital  – Sesli reklam ve dijital kombinasyonu kampanya oluşturuyor.
– Open APIs –  Bu model, Spotify kataloğu içerisinde yer alan sponsorlu çalma listeleri yaratma imkânı sunuyor. Aynı zamanda Open API sayesinde bu çalma listeleri markaların web sitelerine veya kurumsal Facebook sayfalarına da yerleştirilebiliyor.
– The Spotify lightbox – Bu model, gerçek zamanlı güncellenebilen ve Spotify platformunda görünebilen zenginleştirilmiş medya içeriği kullanma olanağı sunuyor. Örneğin, bu video, ses, yarışma veya Twitter kullanıcı sayfasında görünürlük olabilir.
– Reklamveren sayfası – Devamlı içerik paylaşımı gerektiren uzun dönem reklam kampanyaları için Spotify platformu üzerinde reklamverenlere özel bir sayfa oluşturulabiliyor.

Müzik sosyal, Spotify sosyal

Müzikseverler Spotify’ın Facebook ile güçlü entegrasyonu sayesinde istediği şarkıyı bulup arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. Spotify kullanıcıları sponsorlu bir çalma listesi gibi reklamveren destekli içerikleri paylaştıklarında, bu durum reklam kampanyaları için bir viral etkisi de yaratıyor. Böylece Spotify, markaları doğru hedef kitleleri ile istedikleri an ve yerde buluşturma olanağı sunuyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.