artwork

Spotify sanatçıların pazarlamasında nasıl rol oynadı?

2 sene önce

0

Sanatçılar için Spotify, içerik oluşturucularına kariyerlerinin her aşamasında yardımcı olacak araçlar sunuyor.

En popüler müzik yayını uygulamalarından biri olan Spotify, aynı zamanda yeni sanatçıların bilinirliğini artırmak için aktif rol oynamak istiyor. Şubat ayı itibarıyla 345 milyon aktif kullanıcıya sahip olan uygulamanın 2021 sonunda 400 milyonun üzerine çıkacağı öngörülüyor.

Spotify; ücretsiz (reklam destekli) ve aylık bir ücret karşılığında premium (reklamsız) üyelik seçeneklerine sahip. Spotify’ın Wrapped hizmeti, kullanıcıların bir yıl içindeki kişisel dinleme alışkanlıklarına ilişkin bir özet sunuyor.

Bu platformun kullanımının artmaya devam etmesiyle Spotify, sanatçıların müziklerini paylaşmalarına ve hayranlarıyla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için Spotify for Artist aracını öne çıkardı. Platform 2015 yılında sınırlı beta sürümünü piyasaya sürdü, 2017’de ise bu teklifi tüm sanatçılar için ulaşılabilir kıldı.

Sanatçılar için Spotify salgının ortasında daha da önemli hale geldi. Canlı müzik ve konserlere ara verildiğinde sanatçıların kazançları büyük ölçüde azaldı.

Spotify Yaratıcı Ürün ve Marka Pazarlama Direktörü Sam Duboff, Campaign US’e şöyle konuştu: “Ekip, üzerinde çalıştığı her şeyi bıraktı ve bu süre zarfında sanatçılara yardımcı olmak için bazı araçlar geliştirmeye başladı.”

Sanatçılar, Spotify aracılığıyla sanal etkinlikleri listeleyebiliyor. Sanatçılar için Spotify, sanatçıların bağış toplama hedefini öne çıkarmasını sağlayan Sanatçı Fon Toplama özelliğini de başlattı. Hayranlar, beğendikleri sanatçıları, grupları ve sanatçının ekibini Spotify sanatçı profillerinde Cash App, GoFundMe veya PayPal aracılığıyla destekleyebiliyor.

Müzik platformu, sanatçıların hayran kitlelerini büyütmelerine yardımcı olmak için yeni araçlar çıkarmaya devam etti.

Spotify Promo Cards

Sanatçıların sosyal medyada paylaşılabilen şarkılar, albümler ve sanatçı profilleri için özel değerler oluşturmasına yardımcı oluyor.

Marquee

Bu özellik dinleyicileri beğeni profillerine göre hedefleyen bir kampanya aracı. Spotify, aynı müzik türüne ilgi duyanlara bir kart öneriyor ve onları bir sanatçının en son çıkan şarkısına yönlendiriyor.

Canvas

Herhangi bir parçanın arka planında çalan döngüsel bir görsel olan Canvas, sanatçıların vizyonlarını hayranlarıyla paylaşmalarına ve sanatçıların parçalarını Spotify’ın çalma listelerine geçirmelerine yardımcı oluyor. Sanatçılar için Spotify da bu yıl içinde 25 dilde hizmet verecek.

Spotify, 2021 Grammy Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı adaylarını kutlayan reklamında sanatçılara yer verdi. Kampanya, Sanatçılar için Spotify’ın amatörlerden Grammy ödülü kazananlarına kadar her sanatçı için faydalı bir araç olduğu mesajını paylaştı.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...