Spotify, podcast şirketleri Gimlet ve Anchor’ı satın aldı

Spotify, podcast akış platformunun gelecekteki iş modelinin kilit unsurlarından biri olduğunu düşünüyor.

Bunlardan ilki, Reify’a göre Spotify’ın 230 milyon dolar ödediği podcast yapımcısı Gimlet. 2017 yılının ortalarında şirketin değerinde olduğu düşünülen değerinin üç katından fazla olduğu söyleniyor.

Gimlet, 2014 yılında ABD radyo ve podcast sunucusu Alex Blumberg tarafından kuruldu ve ilk programı Blumberg’in işletmeyi kurtaran deneyimlerini anlattığı StartUp oldu. 

Şirket ayrıca, eBay ve Tinder’ın beğenisine yönelik gösteriler geliştiren markalı bir podcast bölümüne de sahip. 2017’de Kampanya hakkında konuşan Gimlet’in yaratıcı direktörü Nazanin Rafsanjani, “markaları abartarak ön plana çıkartmadan hikayeler anlatmaya açığız” dedi.

Spotify’ın diğer satın alma şirketi Anchor, insanların kendi podcast’lerini kolayca kaydetmelerini ve dağıtmalarını sağlayan bir platformdur.

Spotify’ın kurucusu ve genel müdürü Daniel Ek: “İki yılda, en büyük ikinci podcasting platformu haline geldik. Daha da önemlisi, kullanıcılar Spotify deneyimlerinin bir parçası olarak podcast’leri sevmeye başladı. Podcast kullanıcılarının platformda neredeyse iki katı zaman harcadıkları ve müzik dinlerken çok daha fazla zaman harcadıklarını da gördük, daha önce Spotify’ın kendileri için doğru olmadığını düşünen kişilerin eşsiz bir programlama yaparak denemelerini sağlayacağını gördük.” dedi. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.