artwork

Spotify podcast ölçüm yeteneklerini geliştirecek

2 sene önce

0

Spotify, podcast ölçüm yeteneklerini geliştirmek için Podsights ve Chartable‘ı satın aldı. Yayın platformunun hem reklamverenlere hem de yayıncılara izleyici içgörüsü ve ilişkilendirme sağlama yeteneği gelişecek.

Spotify çarşamba günü yaptığı açıklamada, platformunda podcast reklam ölçümünü iyileştirmek için reklam ölçüm ve analiz platformları Podsights ve Chartable’ı satın aldığını duyurdu.

Anlaşmanın şartları açıklanmadı. Podsight’ın 40 tam zamanlı çalışanı Spotify’a kendi ekibi olarak katılırken, Chartable’ın 11 çalışanı Spotify’ın iş ve teknoloji ekiplerine katılacak.

Podsights, reklamverenlerin kampanyalarını daha iyi ölçmesine ve ölçeklendirmesine olanak tanıyarak Spotify’ın reklam ölçüm yeteneklerini geliştirecek. Chartable ise podcast yayıncılarına daha gelişmiş ilişkilendirme yoluyla hedef kitleleri hakkında derin bilgiler verecek.

Bir blog gönderisine göre Spotify; şarkılar arasındaki sesli reklamlar, video reklamlar ve görsel reklamlar dahil olmak üzere platformunun tüm kapsamını içerecek şekilde her iki çözümü de genişletmeyi planlıyor.

Satın almalar, Spotify’ın 2020’de satın aldığı diğer podcast reklam platformu Megaphone’u büyütmeye devam etmesiyle gerçekleşti. Spotify, kısa süre önce platforma entegre ettiği (yayından podcast’e teknolojisi) Whooshkaa’yı satın alarak Megaphone’u genişletti.

Spotify şimdi Chartable’ın yeteneklerini Megaphone’un araç takımına da entegre etmeyi planlıyor.

Spotify İçerik ve Reklam İşlerinden Sorumlu Başkanı Dawn Ostroff, yazdığı bir e-postada: “Dijital sesin hâlâ ilk aşamalarında olduğumuza ve bu alanda reklam yapma fırsatının önemini koruduğuna inanıyoruz. Podcast teknolojisi oyuncuları Podsights ve Chartable’ı satın almamız, dijital sesi bir sonraki seviyeye taşıma arayışımızda önemli adımlardır. Önce reklamverenler, sonra yayıncılar için sağladığı güçlü etkiyi vurguluyor.” şeklinde açıkladı.

2021’de Spotify’ın reklam gelirleri 1 milyar Euro’yu aştı ve dördüncü çeyrekte toplam gelirlerin %15’ini rekor seviyeye çıkardı. Spotify ayrıca Nisan 2021’deki lansmanından bu yana Spotify Audience Network’teki yayıncı sayısını %50’den fazla artırdı. Ancak Spotify’ın tüm podcast hamleleri kutlanmıyor.

Son zamanlarda şirket, Joe Rogan’ın platformda podcast yayınlamasına izin vermeye devam ettiği için önemli bir tepkiyle karşılaştı. Eski UFC dövüşçüsü, COVID-19 ile ilgili yanlış bilgiler yaydığı ve podcast’inde ırkçı hakaretlerde bulunduğu için topa tutuldu. Spotify, konuşma özgürlüğünü koruyan duruşuyla Rogan’ın yanında yer aldı ancak tartışmalar sebebiyle Neil Young gibi sanatçılar, müziklerinin platformdan kaldırılması talebinde bulundu.

Senin için
Tümünü göster
IWC ve Lewis Hamilton, Tourbillon İçin İş Birliği Yapıyor

IWC ve Lewis Hamilton, Formula 1 Yarışlarından Esinlenen Bir Tourbillon...

Snapchat AR Kurumsal bölümünü kapatıyor

Snapchat, reklamverenlere AR araçları sağlama sözü vererek AR Kurumsal bölümünü...

Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...