artwork

Spotify Lite ile müzik dinlerken verilerinizden tasarruf edin

6 yıl önce

0

Birkaç ay önce Spotify, daha önce sadece premium sürümde mevcut olan özelliklerin bazılarını premium olmayan kullanıcılarına da sağlayacağı ‘freemium’u duyurmuştu. Şimdiyse Spotify, hem ücretsiz hem de ücretli aboneliklerin mobilde kullanabileceği Spotify Lite sürümünü yayınladı.

Instagram Lite‘ gibi, Spotify da bir duyuru yapmadan ‘Lite’ versiyonunu yayınladı. Neyse ki, Android Polisi’ndeki keskin gözlü insanlar, bunu fark etti ve üyelerin veriden tasarruf etmesine yardımcı oldular.

Ana uygulama 100MB gerektirirken, ‘Spotify Lite’, sadece 15MB depolama kapasitesi kullanılarak yüklenebiliyor. Ayrıca, her ay ne kadar veri tükettiğinizi izleyen ve veri kullanımı için aylık limitler belirlemenize olanak veren bir özellik de içeriyor.

Dosya boyutunu yüzde 85 oranında azaltmak için Spotify, uygulamadan bazı seçenekleri (özellikle de premium olanlarından) bırakmak zorunda kalacak.

Spotify Lite’da uygulamanızı başka cihazlarla senkronize eden çevrimdışı oynatma veya ‘Spotify Connect’ özelliği yok. Ayrıca bireysel şarkı seçerek de çalamıyorsunuz. Elbette, Spotify bu sürümü hala test ediyor, bu özellikler uygulamaya zamanla eklenebilir ve uygulama henüz Türkiye’de bulunmuyor.