artwork

Spotify en çok dinlenen kadınları açıkladı

3 sene önce

0

Spotify hem dünya genelinde hem de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı. Spotify ayrıca, müzik sektöründe kadınların ne kadar önemli olduğunu vurgulamak üzere Türkiye’de bir kampanya hayata geçiriyor. Dünya Kadınlar Günü kapsamında müzikseverler ile buluşacak kampanyada, Türkiye’de her biri ait olduğu müzik türüne liderlik eden Ayben, Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol, Sertab Erener, Sıla ve Şebnem Ferah gibi kadın sanatçılar yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra, 8 Mart tarihinde Spotify’da, kadın sanatçılara ait şarkı, çalma listesi, podcast ve kadın sanatçıların yönettiği çalma listelerinin yer aldığı Kadın Tarihi Ayı adlı yeni bir sekme de müzikseverler ile buluşacak. Türkiye’de Kadın Tarihi Ayı sekmesinde Sesli Kadınlar ve Kadın Mc’ler adlı yalnızca kadın sanatçıların eserlerinden oluşan çalma listeleri ile pek çok kadın sanatçıya ait This Is listeleri yer alacak.

Peki 2020 yılının başında (1 Ocak – 1 Mart arasındaki verilere göre) dünyada ve Türkiye’de en çok hangi kadın sanatçılar dinlendi?

2020 yılının ilk iki ayında dünya genelinde en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinin bir numarasında Billie Eilish var. Kendisi sadece kadın sanatçılar arasında bir numara değil; aynı zamanda (1 Ocak – 1 Mart verilerine göre) yılın en çok dinlenen sanatçısı. Billie, bugüne kadar 10,3 milyar dinlenmeye ve aylık 60 milyon aylık dinleyiciye sahip. Sanatçının“bad guy” adlı şarkısı ise 1,2 milyar dinlenmeyi geçmiş durumda. Billie Eilish’i ikinci sırada Taylor Swift takip ederken, listenin devamında sırasıyla Ariana Grande, Halsey ve Camila Cabello yer alıyor. Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinin bir numarasında Türkiye’den bir kadın sanatçı var, popun kraliçesi Sezen Aksu tahtını koruyor ve ilk sıraya yerleşiyor. Kraliçeyi Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar Top 5 listesinde Zeynep Bastık, Billie Eilish, Sertab Erener ve Selena Gomez takip ediyor.

Kadın sanatçılardan mesaj var
Spotify, Türkiye’de her biri kendi alanındaki müzik türüne liderlik eden 6 kadın sanatçı ve bu sanatçıların This Is çalma listeleri ile Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor. Spotify bu kampanya ile Pop, Geleneksel pop, Hiphop, Rock, Alternatif Jazz ve Psych gibi her biri ait olduğu müzik türüne yön veren lokal kadın sanatçılarla farklı kültürlerin müzikal çeşitliliğini vurguluyor. Sosyal medya ve İstanbul’daki outdoor alanlarda müzikseverler ile buluşacak Spotify’ın Dünya Kadınlar Günü kampanyasında Ayben, Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol, Sertab Erener, Sıla ve Şebnem Ferah gibi kadın sanatçılar yer alıyor.İşte her biri kendi alanındaki müzik türüne liderlik eden Türkiye’nin güçlü kadın sesleri ve müziğin onlar için anlamı:

Ayben: Müzik benim özgürlük alanım. Söz konusu müzik olduğunda sınırlar ortadan kalkıyor.”
Ceylan Ertem: Yaşadığım için müzik yapmıyorum, müzik yapabildiğim için yaşıyorum.”
Gaye su Akyol: Müzik, kendi kainatımın efendisi olmamı sağlıyor. Ben kendi gerçekliğimin bestecisiyim. Bu benim süper gücüm!”
Sertab Erener: Müzik benim için hayattır.”
Sıla: “Müziği neyin içinden çıkarsanız orası noksan kalır. Hayatın bütününde kendini var edebilendir müzik. Hayat eşlikçisidir. Ve en sırdaş dert ortağınız.”
Şebnem Ferah: “Müzik benim güç kaynağım.”

Senin için
Tümünü göster
Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...

Küresel Agency of the Year’da Türkiye

Campaign Küresel Agency of the Year kısa listesinde Türkiye’den isimler...

Küresel Agency of the Year kısa listesi açıklandı

Aday ajanslar arasında VMLY&R, Åkestam Holst NoA, Oliver, Wavemaker ve...