Sosyal medyadan elde edilen reklam gelirleri artıyor

Teknoloji araştırma şirketi Gartner’a göre sosyal medyadan elde edilen global gelirlerin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 43.1 artış kaydederek 16.9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Büyük çoğunluğu 8.8 milyar dolarla reklamcılık gelirleri oluştururken, reklamcılığın hemen ardından 6.2 milyar dolarla sosyal oyunlar geliyor. Gartner araştırma şirketi gelecek yıllarla ilgili belirgin figürler paylaşmayı reddetse de önümüzdeki günlerde gelirlerde artış bekleniyor.

e-marketer, Şubat 2012 araştırması

E- marketer şirketinin yaptığı bir araştırmanın sonuçları da Gartner’ın yaptığı araştırma ile benzer nitelikler taşıyor. Bu araştırmaya göre 2012’de sosyal medya reklam gelirleri 7.7 milyar doları bulacak. 2014’de ise bu rakam 11.9 milyar dolara ulaşacak. Amerika’nın gelir pastasındaki payı önümüzdeki bir iki yıl için de sabit kalacak ve yüzde 53’ü geçmeyecek.

IAB (Interactive Advertising Bureau) internet reklamcılığından elde edilen  global reklam gelirlerinin 2011’de 31 milyar doları bulacağını tahmin etmişti. Display reklamlardan gelecek gelirler 11.8 milyar dolar olarak açıklanırken, IAB sosyal medya reklam gelirleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.