Sosyal medya devlerinden Trump’a “engeller”

Donald Trump’ın, seçilmiş yeni ABD Başkan’ı Joe Biden’a karşı şiddeti körüklemesi üzerine Facebook, YouTube ve Twitter harekete geçti.

Kongre’nin Joe Biden’in seçimini onaylamak için toplandığı sırada ABD Kongre Binası’na yapılan silahlı istilanın ortasında, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformları, görevi biten ABD Başkanı Donald Trump’ın gönderilerine karşı bir gecede harekete geçmek zorunda kaldı.

Söz konusu gönderiler görünüşte Trump’a bağlı protestocuları kışkırtıyor ve başkanlık seçimlerinde oyların “çalındığını” iddia etmeye devam ediyordu.

Facebook, Trump’ın 24 saat boyunca gönderi yayınlamasını yasaklarken, Twitter, Trump’ın hesabını 12 saat süreyle kilitleyerek belirli tweetleri silmesini sağladı.

Facebook bir “acil durum” ilan etti ve YouTube’un yaptığı gibi Trump’ın videolarından birini kaldırdı.

Son birkaç yıldır bu platformlar, Trump ve destekçileri de dahil olmak üzere birçok kaynaktan gelen yanlış bilgilerin yayılmasını engellemeye çalışıyor ve platformlarının tarafsızlığını korumak için çeşitli şekillerde tepkiler ortaya koyuyor.

“Doğruluktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Guy Rosen ve Facebook Küresel Politika Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Monika Bickert bir blog gönderisinde şunları söyledi. “Bunun bir parçası olarak, Facebook ve Instagram’dan Başkan Trump’ın protestolardan bahseden son videosunu ve sonraki seçim sonuçlarıyla ilgili paylaşımını kaldırdık. 

YouTube ayrıca, hile yapılarak 2020 ABD Başkanlık seçimlerinin sonucunun değiştirildiğini iddia eden ve bu sayede insanları yanıltan, platforma yüklenen her türlü içeriği kaldırmaya başlayacağız” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.