artwork

Sonuçta Effie!

4 yıl önce

0

12. Effie Reklam Etkinliği Ödülleri’nin finalistleri açıklandı. Sektörümüzdeki her yarışma mutlaka çok kıymetli ancak Effie’nin yeri ayrı. Effie, yıllar içerisinde bir yarışma olmaktan öteye geçerek; başvuruları hazırlayanlardan tecrübeli jüri üyelerine kadar kendi ekosisteminde bulunan herkesi eğiten; hedefleri, fikirleri, uygulamayı ve iş sonucunu da dikkate alan çok katmanlı bir değerlendirme sistemi olan ve ortaya çıkan vakaları da birer eğitim malzemesi değerinde gören bir platform haline geldi. Bu disiplin, neden-sonuç ilkesine dayanan ortak bir iş yapış kültürünün oluşmasına da katkıda bulunuyor.

Effie 2020’de, başvuru tarihlerinin COVID19’un hayatımızda büyük değişimler yarattığı günlere denk gelmesine rağmen, geçtiğimiz yılın üzerinde başvuru alındı. Bu yıl da yine rakamların konuştuğu iddialı vakalar değerlendirildi.

Başvurular 14’ü özel 41 kategoride yapıldı. En yüksek başvuru alan kategoriler; Kozmetikkişisel bakım, tatlı-tuzlu atıştırmalık ve küçük bütçeyle büyük başarı kategorileri oldu.

Effie Ödülleri’nde finale kalmak kritik bir öneme sahip, çünkü Effie Global Endeksi’ne girebilmek için finalist olmak puan kazandırıyor. Global bir yarışma olan Effie’de finalist olanlar ve ödül kazananlardan oluşan Global Effie Etkililik Endeksi, en etkili reklam verenlerin ve ajansların saptanması açısından önem taşıyor.

COVID-19, hayatımızda birçok alanı olduğu gibi Effie ön eleme sürecini de “dijitalleştirdi” ve ilk defa Türkiye’de de ön eleme dijital ortamda yapıldı. Şimdi, bu dönemde ana değerlendirme ve ödül törenimizi nasıl ve ne zaman yapacağımız üzerinde çalışıyoruz. Effie Worldwide ile sürekli iletişim halindeyiz ve diğer ülkelerdeki benzer süreçleri de takip ediyoruz. En kısa sürede zamanlama ile ilgili bilgiyi sektörümüzle paylaşacağız.

Böyle bir dönemde büyük bir özveri ve dikkatle ön eleme sürecini geçiren derneklerimize ve tüm jüri üyelerimize, başvuruda bulunan tüm reklamveren ve reklamcılara teşekkür ederiz.

Zeynep Dipçin Akdoğan

RVD Yönetim Kurulu Üyesi, Effie 2020 Jüri Başkanı

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 101. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
2024 Medya bütçeleri ne olacak!

RVD ile Reklam Üzerine...

RVD ile reklam üzerine

Önceliğimiz, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği...