Sonos neden bu kadar karanlık bir reklam seçti?

6 sene önce

0

Ses sistemi markası Sonos'un Anomaly tarafından hazırlanan son kampanyası sessiz ve mutsuz insanlarla başlıyor ve karanlık bir atmosfer sunuyor. 

James Corden'ın sunuculuğunu üstlendiği Grammy Ödülleri sırasında yayınlanan "Wake Up the Silent Home" isimli reklam filmi Anomaly New York tarafından hayata geçirildi. Reklam filminde ilk olarak lüks dairelerinde yaşayan ve telefonarına gömülmüş sessiz ve mutsuz insanlar gözüküyor. Ancak bir kadın çıkıp evlerin camından içeri Sonos hoparlör fırlatıyor.

Reklam konusu ve 'bir şeyler fırlatması' ile Apple'ın meşhur "1984" reklamına benzetildi. 1984'te son derece distopik bir hikaye ortaya konulmuştu. Sonos'un reklamında bir distopyadan bahsedilmese de teknolojinin esiri olmuş ve birbiriyle iletişime geçmek dahi istemeyen insanlar yer alıyor.

Reklam kampanyası evde müzik dinlemenin kimsesizlik hissini teknolojik cihazlara göre daha çok azalttığını ortaya koyan öğrenci çalışmasından ilham almış. Sonos'un CMO'su Joy Howard, "Çalışmanın ortaya çıkardığı rakamlar herkesin kendi balonunun içerisinde yaşadığını ve burada rahat ettiği için bu küçük alandan dışarı çıkmak istemediklerini ortaya koyuyor" diyerek insanların gittikçe daha da bireyselleştiğini belirtti.

Yapılan araştırmaya göre katılımcıların yüzde 44'ü müziği yalnız başınayken ve genellikle kulaklıkla dinlemeyi tercih ettiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 46'sı ise aile üyelerinin evdeyken teknolojik cihazlarıyla daha çok içli dışlı olduğunu söyledi. 

Geçen yıl Dr. Levitan'ın gerçekleştirdiği "Music Makes it Home" isimli çalışma sonucunda, müzik dinlemek ve evdeki mutluluğun artması arasında bir bağ olduğu sonucu ortaya çıkmıştı.

Birçok eğlenceli reklama imza atan Sonos'un yeni reklamında ciddi bir konuya değinmesi Joy Howard için oldukça önem taşıyor. Çünkü Howard, bu kampanyalarında güçlü bir mesaj verdiklerini dile getiriyor. 
 

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...