Snapchat’in yeniden tasarım süreci milyonlarca kullanıcıya mal olabilir

Snapchat’in yeniden tasarım süreci sonunda milyonlarca kullanıcısını kaybedebileceği belirtiliyor.

Snapchat’te yüzler bir türlü gülmüyor. Uygulama kendine özgü anlık snap ve 24 saatlik hikaye özelliğini, Instagram’ın Hikayeler adı altında tanıtmasından sonra popülaritesini ciddi anlamda kaybetmişti. Yeni güncellemeyle de arkadaşlar ve markalar birbirinden ayrılabiliyor ve tasarım da buna göre oldukça farklılaşmıştı. Ama bahsettiğimiz son özellik kullanıcılarının hiç hoşuna gitmedi. Tanıtımın yapıldığı tarihten sonra dünya çapındaki 1.2 milyon kullanıcı imza vererek şirketin durumu yeniden ele almasını ve eskiye dönmesini istedi.

Snap CEO’su Evan Spiegel ise, Snapchat’in yeniden tasarlanma süreci ile platformdaki reklamverenlerin kullanıcılara daha uygun reklamlar sunabileceğini umuyordu. Ama kullanıcılarının söylediklerini dikkate aldıktan sonra yeniden yapılanmanın günlük aktif kullanıcılarının yüzde 2’sini kaybetmesine mal olacağını doğruladılar. Yani tek bir çeyrekte 191 milyon kişiden 188 milyon kişiye bir düşüş söz konusu.

Spiegel, bugün kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate almanın çok önemli olduğunu söyledi: “Yeni güncellemeyle duyduğumuz en büyük hayal kırıklıklarını dikkate aldık ve daha fazla ilerleme sağlamak için hevesliyiz, doğru insana doğru içeriği göstermek zorundayız”.

Şirketin finansal değeri ise, yatırımcıların beklentilerini aştı. Gelir yıllık bazda yüzde 44 arttı, geçtiğimiz sene ikinci çeyrekte 182 milyon dolar iken, bu sene 262 milyon dolar oldu.

Sonuç olarak yatırımcılar için Snapchat’ın kullanıcıları kaybetmesi harika bir haber değil. Özellikle, Instagram’ın, Snapchat’in önüne geçmek ne kadar yoğun çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda. Önceleri Snapchat’e bayılan Kylie Jenner bile, kendi makyaj malzemelerini tanıtan yüz filtresini geçen ay Instagram’da duyurdu. Üstelik Snapchat için bir tane filtre hazırlamadı. Bu kayıp, bazı kızgın kullanıcıların ayrılmasından çok daha önemli olabilir.

Kaynak: The Verge

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.