artwork

SMG bu yaza damgasını vuran pop şarkılarını listeledi

7 sene önce

0

7000’e yakın halka açık noktada kapalı devre yasal müzik, anons ve reklam yayını hizmeti sunan dijital müzik şirketi SMG, bu yaz halka açık mekanlarda çalınan en popüler şarkıları belirledi. Alaia&Gallo, Eli Escobar, Duke Dumont, Calvin Harris’in de bulunduğu yabancı müzik listesinde birinci sırada Drinkee ile Sofi Tukker yer alırken Türkçe müzik listesinde ise Ayla Çelik’in Bağdat’ı en çok dinlenen şarkı oldu.

Yabancı şarkılarda listede DJ’ler 2 ve 3. sırayı kimseye kaptırmadı. Listede DJ Calvin Harris ve Rihanna’nın bu yaza damgasını vuran şarkısı This Is What You Came For’u, Ocean Drive ile DJ Duke Dumont takip etti. Türkçe şarkılar listesinde ise her yıl olduğu gibi bu yaz da Demet Akalın yerini korudu. Akalın’ın Pırlanta adlı şarkısıyla 2. sırada yer alan Akalın’ı, uzun bir aradan 6-Altı isimli yeni albümüyle hayranlarıyla buluşan Berksan’ın Arıza’sı izledi.

SMG Müzik Departmanı’nın yaptığı açıklamaya göre yaz aylarında kullanılacak müzik listelerini oluşturulurken;

– Öncelikle mutluluk veren sonrasında ise yaz aylarının sıcaklığını yaşatan, insanın içini kıpırdatan parçalar seçilmeye özen gösteriliyor. Müzik ve tarz tercihleri öncelikle işletmenin/mağazanın konsepti, ambiyansı, markanın kimliği gibi kriterlere göre belirleniyor. Ayrıca markanın hizmet verdiği bölgenin kültürel yapısı, iş dinamikleri ve müşteri kitlesi de müzik seçimini etkiliyor.

– Yaz aylarında perakende, turizm, yeme-içme gibi sektörlerde müzik tercihleri farklılıklar gösteriyor. Popüler kültürün de etkisiyle perakende sektöründe genelde daha hareketli, dinamik ve gençliğe hitap eden pop müzik şarkıları tercih ediliyor. Yeme içme sektörü ise insanların daha çok beraber vakit geçirdiği ve sohbet ettiği ortamlar sunduğu için Bossa-Nova, Latin-jazz, Flamenco gibi temposu çok düşük olmayan ve içinde biraz latin havası da barındıran müzikleri kullanıyor. Turizm sektörü ise müzik listelerinde ağırlıklı olarak Akdeniz esintisi barındıran şarkılara yer veriyor, Yunan ve Latin ezgileriyle tatilcilere keyifli anlar sunuyor.

Berksan

Bu yazın en popüler 5 yabancı şarkısı;

Sofi Tukker – Drinkee

Calvin Harris feat. Rihanna – This Is What You Came For

Duke Dumont – Ocean Drive

Alaia&Gallo feat. Kevin Haden – Who Is He

Eli Escobar – Visions (Purple Disco Machine Remix)

Bu yazın en popüler 5 Türkçe şarkısı;

Ayla Çelik – Bağdat (MY DJ Remix)

Demet Akalın – Pırlanta

Berksan – Arıza

Gökhan Türkmen – Taş (Hakan Kabil Remix)

Ayşe Hatun Önal – Şeytan Tüyü

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...