Site icon Campaign Türkiye

Sir Martin Sorrell Cannes Lions 2018’de The Drum’a konuştu

14 Nisan 2018 itibarıyla Sir Martin Sorrell WPP yöneticiliğini bıraktı.

Sir Martin Sorrell Cannes Lions 2018’de The Drum’a konuştu. WPP’deki görevinden istifasının ardından konuyla ilgili sessizliğini koruyan Sorrell, dedikodulardan, planlarından ve görevini devrettiği isimlerden bahsetti.

Cannes Lions 2018’e katılan Sir Martin Sorrell, bugün The Drum editörü Stephen Lepitak’a açıklamalarda bulundu. Görevi kötüye kullanma iddiaları, yeni girişimi S4 Capital ve hâlâ dünyanın en büyük reklam ve pazarlama iletişimi network’ü olan WPP’nin geleceği hakkında konuşan Sorrell, kendisi yerine göreve getirilen Mark Read ve Andrew Scott’ın daimi halef olmaları gerektiğini düşünüyor.

Hayalperest yayınlar yapıldı

The Daily Mail ve The Wall Street Journal’da yayımlanan dedikodular konusunda “Gerçekleşmiş olabilecek ya da olmayabilecek konular üzerinde medyada oldukça hayalperest yayınlar yapıldı” diyen Sorrell, kendi istifası konusunda yayımlanan ilk haberlerin bile oldukça kötü yönetildiğini ekledi.

Sir Martin Sorrell’in istifası şirketinin “çok üst kademelerinden” biri tarafından cumartesi gecesi sızdırılmıştı. “Tüm bu olaylar arasında en zararlı olanı, Paskalya tatili öncesinde gerçekleşen sızıntıydı ve bildiğim kadarıyla bunun soruşturması yapılmadı” yorumunda bulunan Sorrell, bu konunun araştırması talebinde bulunduğunu da doğruladı.

Kendisini “zorba” olarak tanımlayan Financial Times’a ise şöyle cevap verdi: “Dünyadaki en geçimli insan mıyım? Benim zor biri olduğumu biliyorsunuz. Ancak mükemmeliyeti talep etmek ve beklemek suçsa, hatamı kabul ediyorum.”

S4 Capital vizyonu

WPP’den ayrılışından sadece 6 hafta sonra Sir Martin Sorrell, şu anda 51 milyon pound özel sermayeye sahip olan S4 Capital’ın yönetim kurulunun başına oturdu. 40 milyon pound’u Sorrell’in kendi yatırımı olan şirket, kendisinin deyimiyle WPP’den çok farklı olacak, “büyüme odaklı, çok uluslu bir iletişim hizmetleri” şirketine dönüşecek gibi görünüyor.

S4 Capital’ın temelini oluşturan kalıp ise “yeni dönem, yeni çağ” olacak.

Halefini yıllar önce planlamış

Hâlâ WPP’de %2 hisseye sahip olan Sorrell, sektör tarafından “var olmadığı için” çokça eleştirilmesine rağmen, kendisinden sonra gelecek ismi neredeyse 10 yıl önce planladığını söyledi.

“Son 10 yıldır bir halef programımız vardı. Yapılan plan Mark Read ve Andrew Scott’ın eş yönetim kurulu başkanları olmasıydı. Bu iki kişinin birbirini tamamlayan yeteneklere sahip olduklarına inanıyorum. Benim yerine tek bir kişinin geçemeyeceğini düşündüğüm için değil, bu iki kişinin bir araya geldiğinde güçlü bir kombinasyon oluşturması nedeniyle ‘iki kişi’ diyorum.”

WPP’nin planlarını sonuçlandırmakta olduğu bu dönemde Read yönetim sorumluluklarını yerine getirirken, Scott ise finans tarafını idare ediyor.

Sorrell aynı zamanda WPP gibi reklam devlerinin geleceğiyle ilgili öngörülerinde, “altı büyük holding şirketin” birbirinden farklılaşmamalarından şikayet ediyor.

Exit mobile version