artwork

Sınır Tanımayan Gazeteciler sansürlenen cümleleri panolara taşıdı

5 sene önce

0

Sınır Tanımayan Gazeteciler‘in İsveç’teki şubesi, susturulmuş gazetecilerin sözlerini Google Street View aracılığıyla dijital olarak değiştirilmiş reklam panolarında paylaşan bir kampanya başlattı.

Ne yazık ki, dünyadaki gazeteciler hala hükümet sansürü nedeniyle yazılarını paylaşmakta zorluk çekiyor. Sadece 2017 yılında, 65 gazeteci öldürüldü ve 326 gazeteci de çirkin gerçekleri açığa çıkardıkları için hapse girdi. Billboards Beyond Borders bu sansürlü haberleri yenilikçi bir şekilde paylaşmak isteyen bir girişim. Sınır Tanımayan Gazeteciler, hükümetlerin müdahalede bulunmasını zorlaştıracak şekilde mesajları paylaşmak için Google Haritalar‘dan yararlandı. Åkestam Holst ajansı ile yaratılan girişim, bu zulüm gören gazetecilerin yorumlarıyla dünya çapında reklam alanlarını dijital olarak değiştiriyor. Google Street View‘a bakan birisi, bu susturulmuş gazetecilerin sözlerini tüm dünyadaki kamusal alanlarda görebilecek.

Örneğin, Malta’nın yozlaşmış politikacıları hakkında yıllarca haber yaptıktan sonra bir araba bombalamasıyla öldürülen gazeteci Daphne Caurana Galizia‘dan bir alıntı yapan billboard var. ABD’de bile, Başkan Donald Trump Twitter’daki yazılanları engellemek ve “sahte haber” yapmaktan başı dertte. Rebecca Buckwalter-Poza‘nın “Rusya sizin için Beyaz Saray’ı kazandı, Donald Trump” tweet’inin ardından başkan onu Twitter’da engelledi.

Girişim, farklı hükümetlerin engellediği yorumları toplayıp yansıtmayı amaçlıyor. Gazeteciliğin susturulmasıyla mücadeleyi, internet erişimi olan hemen hemen herkesin erişebileceği bir yere ulaştırmak istiyorlar.

 

Senin için
Tümünü göster
Autistica, iş görüşmelerine daha kapsayıcı bir yaklaşım getiriyor

Otizmli insanlar iş görüşmelerinde nasıl zorluklar yaşıyor?...

Müzik sektörü kadınlar olmadan eksik

Spotify, kadınların seslerini duyurmak için seslerinin olmadığı şarkı versiyonlarını sunuyor...