artwork

Sıfır Bir yeni sezon tanıtımı bol miktarda sokak Türkçesi içeriyor

5 sene önce

0

Blutv’nin popüler dizilerinden Sıfır Bir yeni sezon tanıtımında “sokak ağzı” kullanarak yabancı dizilere gönderme yapıyor. Son zamanlarda sosyal medya paylaşımlarında sıklıkla kullanılan “olsa beğenirdiniz” kalıbını odağına alan kampanya, yerli ve yabancı diziler arasındaki kültür farkını konu alıyor.

Lanet olsun dostum çünkü sen de annene lanet etmiştin!

Türkçe dublajlı filmlerde sık sık duyulan “Lanet olsun!” kalıbı sizin de sohbetlerinize konu olduysa, Sıfır Bir dizisinin yeni sezon tanıtımında yer alan alternatif diyaloglar ilginizi çekebilir. Yabancı dizilerde yer alan, Türk kültürüne ait olmayan kelime ve kalıplar kulağa “cool” gelse de aslında kendi dilimizde karşılıkları yok değil.

Örneğin, “Oh my God, bro! That madırfakır is going to pay!” yerine buralarda “Adam yavşağın önde gideni kardeş Allahını seveyim!” tarzında bir cümle kullanılır. Sıfır Bir’de bu ve benzeri cümleler bol bol kullanılıyor, Adana sokakları Brooklyn ghetto’sunu aratmıyor.

“Bro” yerine “kardeş”, “Oh my God!” yerine “Allahını seveyim”

McCANN İstanbul tarafından hazırlanan ve üç filmden oluşan video serisinde, yabancı dizilerdeki kalıpların Adana sokaklarındaki Türkçe karşılıkları örneklerle anlatılıyor.

Madırfakır deseler beğenirdiniz, Oh My God deseler beğenirdiniz ve Bro deseler beğenirdiniz videolarının hem Sıfır Bir izleyicilerinin büyük ilgisini gördüğü hem de diziyi daha önceden bilmeyen kullanıcıların akıllarında yer edinerek diziye olan ilgiyi artırdığı belirtiliyor.

Künye

Reklamveren: Blutv

Marka Ekibi: Zeynep Çil, Tuğçe Gürkaya

Kreatif Direktör: Can Bilginer, Neslihan Soydaş

Yaratıcı Ekip: Melda Börekçioğlu, Demeter Dinler, Özgür Onur, Ozan Dündar, Batuhan Erdoğan

Müşteri İlişkileri Ekibi: Zeynep Derinöz, Şahika Sukayan

Sosyal Medya Ekibi: Aylin Irmak Duran

Senin için
Tümünü göster
Vodafone “duruyor”
Meyhanedeyiz.biz’den Beyoğlu’na sahip çıkma çağrısı: Yaşasın Beyoğlu!

Gripin ve Güntaç Özdemir, herkesi Beyoğlu’nu yaşamaya ve yeniden yaşatmaya...