Shutterstock’a göre erkekler online reklamlara daha duyarlı

Stok görsel sağlayan web sitesi Shutterstock‘un gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, erkekler online reklamlara kadınlardan daha fazla tepki veriyor.

Site, söz konusu araştırmayı “göz izleme” adı verilen ve deneklerin göz hareketlerinin incelendiği ilginç bir teknikle gerçekleştirdi. Göz takibi uzmanı Lumen tarafından gerçekleştirilen çalışma, hedef kitlenin demografik profilini yansıtan, basit online reklamların en iyi performansı sağladığını keşfetti.

Araştırma sonuçlarına göre, erkekler reklamların üçte birini farkederken reklamlara 0.9 saniye ile kadınlardan 0.4 saniye daha fazla bakıyor. Kadınlarda reklamları inceleme oranı ise ortalama 0.5 saniye.

Gerçekleştirilen çalışmada ayrıca, çocuklara yönelik resim odaklı reklamların ebeveynlere daha fazla ilgi çekici geldiği ortaya çıktı. Araştırmadaki çocuklu olanların yüzde 25’i ortalama 1.3 saniyede görseli görüyorlardı. Bu oran çocuksuz olanlarda ise ortalama yüzde 0,2 oranında kaldı. Yaşlı bir çiftin, 55 yaş üstü kişiler tarafından daha çok görüntülendiğine ilişkin görüntülerde de benzer rakamlar bulundu.

Veriler ayrıca doğru imajları seçen pazarlamacıların online reklamların masaüstünde görüldüğü süreyi iki katına çıkarabileceğini gösterdi.

Çalışma iki aşamalı olarak yürütüldü. İlk aşamada 150 katılımcıya Shutterstock’tan alınmış 65 görsel gösterildi. Görseller hangilerinin en ilgi çekici olduğunu ortaya çıkarmak için rastgele bir sırayla sıralandı. İkinci aşamada; ilk çalışmada üst, orta ve alt performans alan görüntüler, 16 adet resim odaklı reklam oluşturmak için kullanıldı. Daha sonra “tipik bir online tarama ortamı” içinde 148 kişiden oluşan bir panele gösterildi. Tüm bu çalışma boyunca, katılımcıları ölçmek için tüm panelistlerin göz hareketleri izlendi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.