artwork

Sharpcake Partner & VP’si Bahar Taştan ile Fark Yaratan Dinamikler

3 ay önce

0

Sharpcake Partner ve Vice President’i Bahar Taştan, iletişim ve marka yönetimi konularında ajans dünyasını şekillendiren faktörlere ışık tutuyor.

Sharpcake, rakiplerinden farklı olarak, birlikte çalıştığı markalara nasıl bir katma değer sağlıyor?

Sharpcake, markanın ihtiyaçlarını doğru analiz eden, farklı disiplinleri ve uzmanlıkları bir araya getirerek bütünsel hizmet anlayışına sahip bir ajans olarak öne çıkıyor. Farklılaştığımız noktaları dört başlık altında anlatacak olursak;

1) Tüketici yolculuğunun her adımında içgörüden beslenen bütünsel hizmet anlayışını benimsiyoruz.

2) İnovatif yaklaşımla teknolojiyi tüm süreçlerimize entegre ediyoruz. Bu sayede hem iç süreçlerimizi otomotize ederek yaratıcılığa daha çok vakit ayırıyoruz, hem de teknolojik alt yapımızı markalarla hayata geçirdiğimiz kampanyalarda kullanarak verimliliği optimize ediyoruz.

3) Datayı okuyup anlamlandırma kaslarımızla tamamen kişiselleştirilmiş iletişimler gerçekleştiriyoruz. Mass iletişimden sosyal medyaya; outdoor’dan mobil uygulamalara kadar bütün temas noktalarında bu yaklaşımı stratejimizin temelinde tutuyoruz.

4) Sahip olduğumuz farklı dikeylerdeki uzmanlıklarımızla, birden fazla ajansla çalışarak verimlilik ve odak kaybı yaşayan markalar için pazarlama departmanlarının bir parçası olarak konumlanıp, tüm süreçlerin orkestrasyonunu sağlıyoruz.

Kendimizi yalnızca stateji, kreatif, dijital, sosyal medya ve/veya teknoloji ajansı olarak tanımlamıyoruz. Biz, Sharpcake’i tüm temas noktalarında tüketicinin ihtiyacını doğru analiz eden ve buna özel bütünleşik pazarlama çözümleri sunan bir yapı olarak konumluyoruz. Yeniye adapte olabilme gücümüz; bu anlamda sahip oldugumuz esneklik, bizi biz yapan en önemli farkımız.

Birlikte çalıştığınız markaları mutlu etmenin formülü nedir? 

Buna formül demek doğru mu bilmiyorum ama bizim kıymet verdiğimiz kritik değerler elbette var. Mutluluğun temelinde bir dizi kritik değer olsa da ortada iyi iletişimle beslenen, başarılı bir hikaye varsa iki tarafta mutlu olur. Mutluluğun formülünü altı başlıkta toparlayacak olursak;

1) Etkili İletişim: Sürekli ve etkili iletişim, ajans ile marka arasındaki ilişkinin temelini oluşturuyor. Karşılıklı beklentilerin net bir şekilde anlaşılması için açık iletişim çok kıymetli. Bu nedenle, ajans ve markanın takım ruhuyla çalışması başarıyı ve dolayısıyla mutluluğu getiren en önemli faktörlerin başında geliyor.

2) Stratejik Uyum: Ajansın, markanın stratejik hedeflerini anlaması ve bu hedeflere uygun yaratıcı çözümler sunması olarak bu uyumu tanımlayabiliriz. Biz Sharpcake’te bu uyuma ‘’Vizyon Birliği’’ diyoruz. Markanın pazar pozisyonunu, hedef kitlesini ve değerlerini anlamak, bunlarla ilintili ve tutarlı stratejik ve kreatif çözüm önerileri sunmak ajansların en temel yaklaşımı olmalı.

3) Karşılıklı Güven: Markalar, hedefleri ve beklentileri ile ilgili ajanslarına net ve açık olmalı. Geri bildirim vermek konusunda şeffaf olmalı, ajansın yaratıcılığına ve uzmanlığına güvenmeli. Bu yaklaşım ajans ve marka arasındaki iş birliğini sağlamlaştırır.

4) Müşteri Odaklılık: Bir ajansın marka odaklı olması, markanın hedeflerini ve değerlerini merkeze alan bir yaklaşım benimsediğini gösterir. Markanın kimliğini anlamak, temsil ettiği değerleri kavramak, hangi hedeflere ulaşmak istediğini bilmek ve tüm bunların ışığında markaya özel yol haritaları geliştirmek ajanslar için bir diğer kritik değeri oluşturur.

5) Yaratıcılık ve İnovasyon: Yaratıcı ve inovatif çözümler sunabilen bir ajans, birlikte çalıştığı markayı rakiplerinden öne geçirir. Oldukça güçlü rekabet ortamına sahip sektörlerde varlık gösteren markalara hizmet veriyoruz. Sharpcake olarak markalarımıza sunduğumuz yaratıcı ve inovatif yaklaşımlar, bu bağlamda pozitif bir fayda sağlıyor.

6) Esneklik ve Adaptasyon Yeteneği: Pazar koşulları ve trendler sürekli bir değişim içinde. Geçmişe takılı kalan bürokrasiyi aşamayan ajanslar yerine, yeni dönemde esnek ve adaptasyon yeteneği yüksek ajanslar ön planda olacak. Ajanslar, değişen ihtiyaçlara anında adapte olarak, markaların iş hedeflerine daha etkili bir şekilde katkı sağlamalı.

2024’te ajanslar için öne çıkan 3 temel unsuru iki cümle ile özetleyebilir misiniz?

Bu yıl ajanslar için belirleyici olan üç temel unsuru holistik yaklaşım, uzmanlıkta çeşitlilik ve iş birliğine dayalı çalışma kültürü olarak sıralayabilirim. Bu unsurlar, önümüzdeki dönemde hem ajanslar hem de markalar için önemini korumaya devam edecektir.

Holistik yaklaşım, çeşitli uzmanlıkları bir araya getirip iş birliğini teşvik eden bir kültürle birleşerek, ajansların esnek, adaptasyon yeteneği yüksek ve başarılı projeleri hayata geçiren bir yapı kurmalarının temelini oluşturmaktadır.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Teknosa ve Sharpcake’ten İş Birliği

Türkiye teknoloji perakendeciliğinin ve e-ticaretin öncüsü Teknosa, dijital iletişim çalışmalarını...

Sharpcake, Kadınlar Günü’nü VenusArt ile Kutluyor

Sharpcake olarak, her kadının içinde yatan bir süper kahraman olduğuna...

Sharpcake Partner & VP’si Bahar Taştan ile Fark Yaratan Dinamikler

Sharpcake Partner ve Vice President’i Bahar Taştan, iletişim ve marka...