artwork

Selçuk Küçüktopuzlu: İlham veren işler ödül alacak

9 yıl önce

0

Bu yıl Kristal Elma Festivali’nde Medya Seçici Kurulu Başkanlığı yapacak olan Selçuk Küçüktopuzlu’yla festival, medya ve kreatif ajanslarla medya ajansları arasındaki ilişki üzerine konuştuk. Küçüktopuzlu’ya göre ajanslar arasındaki mesafeler kısalsa da değişimden başka değişmeyen bir şey daha var: İyi bir fikir.

Onur Özgen Kristal Elma Ödülleri Medya Seçici Kurulu Başkanı olarak bu yılki değerlendirmede sizin için neler ön plana çıkacak? Ödül kazanacak işlerde hangi kriterleri arayacaksınız?

Selçuk Küçüktopuzlu Bildiğimiz, yaşadığımız gelişmeler ışığında her yıl daha da yenilikçi işler üretiliyor. Yenilikçilik ve yaratıcı fikir yine ön planda. Tabii salt yenilikçi işler değil, insan hayatına ve markaya kattıklarıyla anlam kazanan işler ödüllendirilecek. Bu temel kriterlerden hareketle her zamanki gibi objektif bir değerlendirme olacak. Ödül alacak çalışmalar hem sektöre hem çalışanlara hem de reklamverenlere ilham vermeli.

Onur Özgen Medya dalı altındaki kategorilerden hangisinde en çok ilginin olmasını bekliyorsunuz? Son yıllarda medya alanında ilginin yönü nereye doğru değişiyor?

Selçuk Küçüktopuzlu Yönümüzü, yakınsama odaklı gelişmeler ve geleceğin medya-tüketici ilişkisi belirliyor. Kategoriler içinde hangi mecra kullanımı olursa olsun, tüketiciyi içine alan ve mecraların birbiriyle içiçe geçtiği alanlarda üretilmiş işlere ilgi kayıyor.

Onur Özgen Daha önceki senelerdeki işleri ve global yarışmalardaki medya kategorisini karşılaştırırsak sizce bakış açısında farklılıklar söz konusu mu?

Selçuk Küçüktopuzlu Medyada tanımlar değişiyor, yaklaşım bence yine aynı; büyük verinin en çok konuşulan şey olduğu bu dünyada yine insana dönüş var. Çok boyutlu, gerçek zamanlı ve dijitalleşen işler artıyor, teknolojiyi kullanma biçimleri farklılaşıyor. Merkezde insan, ona ait değerler ve markayla etkileşim olması söz konusu.

Onur Özgen Son yıllarda yaratıcı ajanslar ve medya ajansları arasındaki sınırın bulanıklaşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Selçuk Küçüktopuzlu Bu işin doğal bir sonucu. Çünkü reklam ajansı, içerik fikrini üretirken mecradan bağımsız düşünmüyor. Aynı şekilde medya ajansı da fikirle hareket ediyor ve mecradaki işin çerçevesini çiziyor. Ajanslar arasındaki çizgi grileşiyor, aslolan her zaman yine iyi bir fikir olması.

Onur Özgen Ödüllerin sektör gelişimine etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Selçuk Küçüktopuzlu Ödüller ajans, çalışan ve reklamveren için mutlaka iyi birer referans ve hedef teşkil ediyor. Hem yerel hem de global yarışmalarda kazanan nitelikli işler çoğalıyor ve çıta yükseliyor, bu da gelecekte daha iyi bir yere ulaşacağımız anlamına geliyor.

Onur Özgen Kristal Elma Festivali hakkında neler söylemek istersiniz?

Selçuk Küçüktopuzlu Global liderleri ve reklam endüstrimizi buluşturan önemli bir etkinlik. Sektörün önünü açan bir rol oynuyor. Derneğimizi, içeriği hazırlayan ve organizasyonda yer alanları tebrik etmek isterim.

 

Bu röportaj, Campaign Türkiye’nin Eylül 2015 sayısında yayımlanmıştır.

 

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...