artwork

Sektörün ilkleri

8 yıl önce

0

10 Mart’ta Reklamverenler Derneği Genel Kurul Toplantısı düzenledik. Yönetim kurulumuz ismen %43 oranında yenilendi. Yeni bir döneme başlarken, son 3 dönemin, ilklerini de çıkardık.

Reklam Konseyi’nin kuruluşu ve üyeliğe davet, Reklam Kurulu’na 20 yıl sonra üye olmak, WFA’nın Kurulu’na davet edilmemiz, RVD, RD, TVYD, TİAK, ARVAK, IAB yöneticilerinin katıldığı sektörü birleştirme toplantısı, 3 kez düzenlenen Reklam Sempozyumları… Hepsi birer ilkti.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, esasların doğru bir şekilde uygulanması ve netleşmesi amacı ile “Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Reklamları”, “Karşılaştırmalı Reklamlar”, “Altyazı ve Fiyat Bilgisi içeren Reklamlar” ve “Gıda Reklamları” ile ilgili kılavuzlara ilişkin sektörel çalışma grupları oluşturarak, yoğun çalışmalar yaptık.

“Çocuklara Yönelik Gıda ve İçecek Reklamları” ile ilgili GTB Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ve Reklam Kurulu çağrısı ve Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, RTÜK, TTB, WFA, RÖK, Akademisyenler ve RVD Gıda ve İçecek Sektörü ve RD temsilcilerinin katılımlarıyla bir çalıştay gerçekleştirdik. “Çocuklara Yönelik Gıda Reklamları Komisyonu”nun altyapısının oluşturulmasına karar verildi.

Kamu kurumları ile iyi ilişkilerin sürdürülmesi amacıyla, “İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Sektörler Arası İşbirliği Platformu”nda yer aldık.

GTB Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü yetkililerinin ve RVD üyesi Gıda ve İçecek, Kozmetik ve Temizlik, Telekomünikasyon Sektörleri temsilcilerinin ve IAB’nin katılımlarıyla, 23-24 Şubat’ta “Sektörel Yasal Konular Çalıştayı” düzenledik. Bu Çalıştay’da Gıda Reklamları ve Kılavuzu, dijital reklamlarda adresi bulunamayan reklamverenler konusu, Kozmetik Reklamları Kılavuz Taslağı Çalışması, 4.5G uygulaması ile ilgili REK ve RÖK altyapısının oluşturulması amaçlı konular görüşüldü.

Sektörümüzün yarınlara daha güçlü hazırlanabilmesi için önümüzdeki dönemde de çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

 

Yeşim Koçyiğit

RVD Yönetim Kurulu Üyesi,

Sayman

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Nisan 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Senin için
Tümünü göster
2024 Medya bütçeleri ne olacak!

RVD ile Reklam Üzerine...

RVD ile reklam üzerine

Önceliğimiz, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği...