Sektörümüzde ustalık: Kriz yönetimi

“Tahtalara vuralım”, “Aman, konuşmayalım”, “Yok canım, olmaz öyle şey”… Olur; kriz bir anda olur. Bu nedenle her şirketin risk planı mevcuttur; insan canı ve sağlığı tehdit altındaysa, çevre olumsuz etkilenecekse, operasyon tehlikeye girecekse kriz yönetimi hızla devreye girer.

Peki ya, krizde iletişim yönetimi? İletişimde kriz yönetimi? Şirketlerin risk planları arasında yeri nerede? Yüksek düzeyde hassasiyet gösteriliyor mu? İtibar ve güveni korumak isteyenlerin cevabı net; “Evet”. Kriz iletişimini iyi yönetmek tabii ki marifet; ancak başarmanın en temel unsuru, krizi öngörmek… İletişim danışmanının potansiyel bir krizi önceden saptaması sayesinde, riskleri sınırlandırmak ve engellemek mümkün. Bu nedenle kriz öncesi planlama, kriz sırası ve devam planındaki yönetim kadar değerli.

Kriz olduğunda ise seyrini takip etmek çok önemli. Geçmiş yıllarda kriz yayılımında ilk 24 saat kritik iken, günümüzde ilk dakikalar önem arz ediyor. Dijital iletişim, sosyal medya dünyamıza şahane yenilikler, kişisellik, hız getiriyor; ancak negatif haberin bir o kadar hızla yayılımına da neden oluyor. Artık herkes bir haberci! Virüs; çok hızlı yayılıyor, asla yok olmuyor, tedavi edildikten sonra bile bir yerlerde uyukluyor. Ta ki, biri uyandırana dek!

Bu işin altın kuralları mevcut… Vaka ile kriz arasındaki farkı bilmek, riskleri doğru tanımlamak, hasarı doğru tespit etmek, sağlıklı bir iletişim rotası çizmek ve etkili aksiyonlara imza atmak için sadece akıl yetmiyor; uzmanlık ve deneyim gerekiyor. Uygulamada da kararlılık, ölçümleme ve değerlendirme; ardından telafi iletişimi.

Anahtar, saygın iletişim danışmanlığı şirketlerinde, deneyimli kurumsal iletişim profesyonellerinde ve sağduyulu iletişim danışmanına güvenen yöneticilerde. Daha fazla konuşulmak için, daha fazla beğeni almak için ‘şuursuz iletişim’ yapanlarda değil!

Ne olursa olsun gündem olmak mı? Güven ve itibar mı? İşte bu noktada direksiyon, saygın iletişim danışmanlığı şirketlerinde olmalı. Krizler, ancak ’usta’nın liderliğinde yönetilebilir.

Işıl Arıdağ
İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) Yönetim Kurulu Üyesi
[email protected]

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.