Site icon Campaign Türkiye

Sektör Türkiye’de gücünü çok çeşitlilikten alıyor

2022, içinde 2021’i barındırırken kendi etki ve zorluklarını (challange) da beraberinde getirecek.

Benden 2021’in bir değerlendirmesi istendiğinde bu yılın sektörümüz açısından korkulduğu kadar karanlık geçmediğini düşündüm. Hatta bu sene jürisinde olduğum iletişim ödüllerine katılan ve ödül kazanan bazı işler beni fazlasıyla sevindirdi.

Ancak Türkiye ve dünya olarak sektörümüze baktığımda bu değerlendirmenin tam isabetli olmadığını düşünüyorum.

Geçen yıl dünya çapında analistler, Covid-19’un iletişim sektörüne uyandırıcı bir etkisi olacağını belirtmişti. 2021’in devamında bu gelişmelere şahit olundu ve sektörün liderleri, bu fırtınayı başarı ile atlattıklarını, yine büyüme ve kazançlı bir yıl beklentisi içinde olduklarını belirttiler.

Her ne kadar dünya, sektörümüze pozitif baksa da sorunlarımız da aynı şekilde devam etmekte ki bunların başında; yalan haberler, etik ve kalifiye eleman yetişmemesi, sağlık sorunlarını sıralayabiliriz.

Türkiye’de ise sektörümüzün geleceği ile ilgili de aynı iyimserlikte olamıyoruz: Zira politik ve finansal gerilimler her sektörü etkilediği gibi iletişim sektörünü de yakından etkiliyor.

Müşterilerimiz ileriyi tam olarak göremedikleri ve finansal kaynaklarını yönetme konusunda zorluklar yaşadıkları için her geçen gün iletişim sektörüne yaptıkları yatırımlar da değişkenlik gösteriyor.

Ayrıca dünyamız pek çok krizin yanı sıra çok önemli bir kriz ile de karşı karşıya: “İklim Krizi” Sürdürülebilirlik, karbon emisyonunu düşürmek ve daha temiz yaşanabilir bir dünya için her şirket yeni yol haritaları çizmek ve onları yönetmek zorunda.

Geleceğe hep pozitif bakmaya ve onun getireceği her türlü zorlukla baş etmeye alışık olan, daha doğrusu krizlerle başa çıkmayı çok iyi beceren iletişim şirketlerimiz ve iletişim profesyonellerimiz tüm bu zorlukların da üstesinden gelecektir.

Etik değerlerimizden ödün vermeden, yeni trendleri de yakından takip ederek 2022’yi de başarılı bir şekilde geçireceğimizi umuyorum.

 

Melek Manisalı

İDA Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version