artwork

Sektör, altın çağını yaşayacak diyebilir miyiz?

8 ay önce

0

Önce deprem, sonra seçim gündemiyle yoğun geçen ve biraz da ruhen yorulduğumuz birkaç aydan sonra bizler de sektörümüzü yakından ilgilendiren önemli gelişmelere geri dönüyoruz.

ChatGPT geçen yılın sonlarına doğru hayatımızdaki yerini aldı ve bugünlerde çok daha fazla konuşuluyor; artık birçok kişi eğitim ve iş süreçlerinin bir parçası haline getirdi. Tabii ki bu teknoloji henüz çok yeni; sınırları nelerdir, ileride başka neler yapılabilir, yetenekleri zamanla nasıl evrilir ve toplumu nasıl etkiler… Akıllarda birçok soru var.

Yeni hayatımıza girmiş olmasına rağmen ChatGPT gibi üretken yapay zeka araçlarının kullanımında adeta bir yarış var ancak beraberinde, üzerinde durulması gereken problemleri de getiriyor. Etik, telif hakkı, intihal gibi ilk akla gelebilecek olanların yanı sıra yaratıcı sektörler için özgünlük ve bu sektörde çalışan bireylerin kariyeri de tartışılıyor çünkü reklam filmlerinin ve Influencer pazarlama metinlerinin yazılmasından video/fotoğraf içeriklerinin hazırlanmasına kadar her alanda yapay zeka kullanılabiliyor. Reklamcılık sektörünün dizginleri elinde tutacağına, müşterileri için en yaratıcı ve çekici işlere imza atarken üretken yapay zekayı sadece destek olarak kullanabileceğine şüphe yok. Teknoloji, üretkenliğin ve yaratıcılığın önünde bir engel olmaktan çok; yaratıcıların kendilerini aşması, onun yaptıklarının ötesinde olup olmadığını test edebilmesi için itici güç aslında.

Peki ya üretken yapay zekayla çalışmayan pazarlama kuruluşları veya markalar ne olacak? Çalışanların zamanını ve enerjisini daha iyi daha iyi optimize etmesini sağlayan teknolojiyi kullanmayarak rekabet üstünlüğünü elinin tersiyle itmiş mi olacak? Artık yeni dönemdeki pazarlama yöntemlerinin yapay zekadan ayrı düşünülemeyeceği aşikar; şirketler elindeki kaynakları ve beşeri unsuru, bu araçla birleştirerek çağdaş bir yaklaşımla markalara en doğru bilgi ve cazip içeriklerle hizmet vermeyi düşünmeli.

Yapay zekayla hayatımıza başka hangi noktalarda dokunabilir, neleri değiştirebilir gerçekten merak ediyoruz. Kimilerimiz robotların, insanlığın sonunu getireceğinden korkarken, kimilerimiz geleceğe heyecanla bakıyoruz. Sektörümüz için de oldukça ışıltılı görünen ve iyi anlamda hizmet edeceğini düşündüğümüz bu yenilikle ilgili ilk aşamada aklınıza gelebilecek birçok soruya sayfalarımızda cevap bulabileceğinizi umuyoruz.

 

“AI hakkındaki tüm tantana ve heyecana rağmen, insan zekasının yapabileceklerine göre günümüzde hâlâ son derece sınırlıdır.”

Andrew Ng, Bilgisayar Bilimcisi

Necla Eylül Durukan
Campaign Türkiye Kıdemli Editörü

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 133. sayısında yayımlandı.