Sektörümüzün ve IAB’nin gündemi

IAB, dijital sektörün gelişimine katkı sağlayan, değişen sektörel dinamikler doğrultusunda çözümler üreten global bir organizasyon. Her yıl kendimizi değerlendirmek, birbirimizden ilham almak ve odaklanmamız gereken konuları konuşmak için 47 ülke temsilcisi olarak bir araya geliyoruz. Kasım’da Meksika’da yapılan toplantımızda öne çıkan konu başlıkları şunlar oldu:
Değişen çözüm ihtiyaçları: Sektör olarak, teknolojinin satın alma ve mecra tüketim alışkanlıklarını etkileyen şekilde değişiminden Dolaysız Marka Ekonomisi’ne, kişisel verilerin korunması alanındaki gelişmelerin reklam uygulamalarına etkisinden marka güvenliğine, geniş bir yelpazede düşünmemiz ve çözüm üretmemiz gerekiyor. IAB global düzeyde sektörün çözüm mimarı olma yönündeki çalışmalarına IAB Tech Lab ve TAG ile devam edecek. Blok zincirleri, Universal ID, reklam standartlarının ve ölçümlemenin yeni yasalara ve teknolojilere uyumlu olarak yeniden şekillendirilmesi ve farklı mecraların toplam etkisini ölçümlemeye yönelik çözümler de 2020 gündeminde olacak.

Yasama faaliyetlerindeki artış: Dijital dönüşüm yasama alanında da yaşanıyor. Kişisel verilerin korunması, çocuklara reklam, vergilendirme, reklamda sahtecilik vb. konularda çok sayıda ülkede çalışmalar yapılıyor. Lokal olarak kamu otoriteleri ile iş birliğimizi artırmaya ve güçlendirmeye yönelik çalışmalarımıza yeni yılda da devam edeceğiz. Özdenetim alanında RÖK ile yaptığımız çalışmalara da, üyesi olduğumuz Reklam Konseyi çatısı altında başlayacağımız çalışmalara da büyük önem veriyoruz.

Eğitim süregiden bir öncelik: Sektörel insan kaynağımızın sayısal ve yetkinlik olarak büyüme ve teknolojik gelişim hızımıza yetişememesi global bir sorun. Türkiye olarak eğitim çalışmalarımızla globalde örnek gösterilen bir ülkeyiz. Yeni yılda varolan insan kaynağımızın yetkinliğini ölçmek ve düzenli kişisel gelişimi teşvik etmek amacıyla lanse edeceğimiz DIMAQ, akademi çalışmalarımız, bu yıl başladığımız dikey eğitimlerimize yenilerinin eklenmesi gibi projelerle sektörümüze sağladığımız faydayı artırarak sürdüreceğiz.

Neslihan Olcay
IAB TR Yönetim Kurulu Başkanı ve IAB Avrupa Eğitim Komitesi Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.