Şehirlerin içinde artık daha çok kadın heykeli olacak

5 sene önce

0

Y&R New York ve Current Studios’un yarattığı The Whole Story uygulaması ile kullanıcılar şehirlerin belirli yerlerine sanal heykeller yerleştirebiliyor. Bu projenin amacı az sayıdaki kadın heykellerini daha görünür kılmak ve artırılmış gerçeklikle sayılarını çoğaltmak.

ABD’de bulunan heykellerin yalnızca %8’i kadınları temsil ediyor. Bunların büyük bir kısmı da ya hayali ya da mitolojik karakterlerden oluşuyor. Manhattan’daki Central Park’ta 29 heykel bulunuyor; bunların sadece üçü kadın ve onlar da masal veya roman kahramanı: Mother Goose, Lewis Carroll’ın Alis kahramanı ve Shakespeare’in Juliet kahramanı.

Y&R New York ve Current Studios da bu eksikliği kapatmak için The Whole Story projesini yarattı. Uygulamayı kullananlar, sanal heykeller yaratıp onları şehrin tarihi yerlerine yerleştirebiliyor. Bunun yanında diğer kullanıcılar da arttırılmış gerçeklik kullanarak hazırlanmış bu heykelleri görebiliyor.

Şu ana kadar 30’dan fazla kadın heykeli hazırlandı ve ABD ile Avrupa’ya yerleştirildi. Bunların arasında doğum kontrolünün yasallaştırılmasına öncülük etmiş aktivist ve Planned Parenthood’un kurucusu Margaret Sanger ve Fransız matematikçi, fizikçi ve yazar Émilie du Châtelet gibi gerçek kadınların heykelleri yer alıyor.

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...