Segmentinin lideri şimdi daha iddialı

Volkswagen markasının amiral gemisi olarak nitelendirilen ve 2005 yılından bu yana sınıfının lideri olan Passat’ın yenilenmiş versiyonu, Volkswagen Binek Araç showroomlarında satışa sunuldu.

Volkswagen Passat’ın en son teknolojilerle donatılan yeni versiyonu yollara çıktı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre Türkiye’de 2005 yılından bu yana segmentinin lideri olan Passat, daha da şık çizgilere sahip dış tasarımı, verimli motorları, yenilikçi konfor ve güvenlik sistemleri ile başarısını sürdürmeye konusunda son derece iddialı. 

Yeni Passat, 1.5 lt TSI benzinli, 1,6 lt TDI ve 2,0 lt TDI hacimli dizel motor seçenekleri ve 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunulan Yeni Passat, Göcek’te düzenlenen test sürüşü etkinliğiyle tanıtıldı.

Passat Sedanın en çok satıldığı ülke Türkiye

Volkswagen’in amiral gemisi Passat’ın pazara sunulduğu 1973 yılından bu yana 30 milyon adetlik satış rakamına ulaştığını söyleyen Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “Passat, 2005 yılından bu yana segmentinin en çok satan modeli. Hem 2018 hem de 2019 yılının 9 aylık döneminde yüzde 45’lik pazar payıyla bu başarısını devam ettiriyor. Yenilenen yüzüyle Passat’ın bu başarısına devam edeceğine inancımız yüksek” dedi. Gino Bottaro, aynı zamanda Avrupa’da üretilen toplam Passat Sedan modellerinin yüzde 35’inin Türkiye’de satıldığını ve fabrikanın en büyük Passat Sedan alıcısının Doğuş Otomotiv olduğunu vurguladı.

Gelecek 10 yılda sunulacak modellerin öncüsü 

Volkswagen’in otomotiv dünyasındaki değişim süreçlerini en yakından takip eden markalardan biri olduğunu belirten Gino Bottaro, “Günümüzde otomotiv dünyasının; e-mobilite, otonom sürüş ve ağa bağlı hizmetler olmak üzere 3 ana konuda hızlı bir değişim sürecinde olduğunu görüyoruz.  Volkswagen Grubu, bu değişime ayak uydurmak için en doğru yatırımları yapan markaların başını çekiyor. Volkswagen Grubu önümüzdeki 10 yıl içerisinde toplam 70 farklı elektrikli modeli tamamen yeni bir elektrikli araç platformu üzerinden lanse etmeyi planlıyor. Bu da yine önümüzdeki 10 yılda, grubun elektrikli platformlarını taşıyan toplam 22 milyon aracın üretileceği anlamına geliyor. Bu bağlamda Volkswagen AG, önümüzdeki 10 yılda milyonlarca insana daha temiz, daha güvenli ve tamamen internete bağlı mobilite çözümleri sunmayı hedefliyor. Yeni Passat modeli de otonom sürüş teknolojisinde ileri düzeyde geliştirilmiş teknolojileri ile bu anlamda dikkat çekiyor” dedi.

Yarı otonoma hazır ilk model

Volkswagen’in amiral gemisi Passat, Volkswagen tarihinde Golf ve Beetle modelinden sonra en çok satış rakamına ulaşan model olma özelliği taşıyor.  Türkiye’de de 2005 yılından bu yana aralıksız olarak segmentinin lideri olma başarısı gösteren Passat, yenilenmiş haliyle iş ve günlük hayatta kullanım kolaylığı ve prestijin yanı sıra, Volkswagen’in en yeni teknolojilerine sahip modeli olarak iddiasını devam ettiriyor. Markanın en son teknolojileriyle donatılan Passat, isteğe bağlı olarak sunulan ve 0-210 km/s hızları arasında yarı otonom sürüş imkânı sağlayan Yarı Otonom Sürüş Asistanı “Travel Assist” ve “Kapasitif Direksiyona” sahip ilk Volkswagen modeli olma özelliğine sahip. Yenilikçi aydınlatma teknolojili LED farları, 8 inçlik renkli dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi ise standart olarak sunuluyor.

Kalite ilk andan itibaren hissediliyor

Yeni Passat, üstün kalitesi, zarafeti, güçlü ve verimli motor seçenekleriyle de performansı bir arada sunduğunu ilk görüşte hissettiriyor. Yeni Passat’ta ilk bakışta dikkat çeken yenilikler arasında, tasarımı değişen ön ve arka tamponlar, radyatör ızgarası ve arka tarafta bagaj kapağının ortasında konumlandırılmış şık tasarıma sahip Passat logosu yer alıyor. Bunlara ek olarak, ön farlar, gündüz sürüş farları, sis farları ve stop lambalarında kullanılan LED teknolojisi Yeni Passat’ın tasarımında modele özgü bir hava katmış. Yeni Passat; Tornado Kırmızısı, Yarış Mavisi, Terrarossa Kahve, Okyanus Mavisi ve Deniz Kabuğu Beji gibi yeni renklerde de sunuluyor. Yeni Passat’ta 18 inç boyutlarına sahip yeni alüminyum jant seçenekleri de mevcut.

Yenilenen iç tasarım detayları

Yeni tasarıma sahip çok fonksiyonlu deri direksiyonuyla birlikte Passat, farklılığını ortaya koyuyor. Koltuk kumaşı tasarımı, ön panel ve kapılarda kullanılan dekor elemanları da yenilenen diğer özellikler arasında yer alıyor. Vites topuzunun ön kısmında, akıllı telefonlar için isteğe bağlı kablosuz şarj özelliğiyle birlikte sunulan geniş bir saklama gözü ve USB girişi bulunuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan ambiyans aydınlatma ise 30 farklı renk üzerinden seçim imkânı sunuyor.

Üç farklı donanım seviyesi

Yeni Passat Türkiye’de sırasıyla Impression, Business ve Elegance olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde tercih edilebiliyor. Üç farklı donanım seviyesinde de alınabilen DSG şanzımana sahip 1,5 lt TSI ACT 150 PS benzinli seçeneğin yanı sıra, yine üç donanım seviyesinde de sunulan DSG şanzımana sahip 1.6 lt TDI 120PS dizel seçeneğine de bulunuyor. Yeni Passat ayrıca, Business ve Elegance donanımlarıyla alınabilen 2.0 lt TDI 150 PS ve sadece Elegance donanımla sunulan 2 lt TDI SCR 240 PS 4MOTION seçeneğine de sahip.

Standart ekipmanlarda yenilikler

Yeni Passat’ta Impression ve Business donanım seviyelerinde LED ön farlar ve LED gündüz sürüş farları standart olarak sunulurken, Elegance donanım seviyesinde ise “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlar yer alıyor. Elegance donanım seviyesindeki bir diğer standart donanım ise “Easy Open” adı verilen kolay açılır bagaj kapağı. Business ve Elegance donanım seviyelerinde yer alan sis farları da artık LED teknolojisine sahip. Elegance donanım seviyesinde standart sunulan yeni tasarıma sahip LED “High” stop lambaları dinamik sinyal özelliğini de içeriyor.

Çığır açan IQ. DRIVE sürüş asistan teknolojisi

Volkswagen’in son teknoloji sürüş asistan sistemleri için marka çatısı olan IQ.DRIVE, kısmi otonom sürüş deneyiminin yolunu açan teknolojileri bir araya getiriyor. Bu sistemlerin en gelişmişi olarak Yarı Otonom Sürüş Asistanı “Travel Assist” özelliği ilk defa Passat’ta tercih edilebiliyor. Böylelikle Passat, 0 km/s ile 210 km/s hız aralığında kısmi otonom sürüş imkanına sahip ilk Volkswagen modeli olma özelliğini kazanıyor. Travel Asisst sistemiyle birlikte Passat, IQ.DRIVE teknolojisinin bugüne kadar görülmüş en gelişmiş versiyonunu sunuyor.

Yenilenen Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display” 

Yeni Passat’ta isteğe bağlı olarak sunulan Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display” 11,7 inç boyuta sahip yüksek kontrastlı grafik ekran son derece net ve kaliteli görüntü sağlıyor. Mevcut fonksiyonlar ise bambaşka bir boyuta taşınmış durumda. Yeni özelliklerden biri olan çok fonksiyonlu direksiyondan tek tuşla (“View”) üç farklı gösterge paneli tasarımı arasında geçiş yapılabiliyor. Ayrıca bilgi ve eğlence sistemi üzerinden detaylı ayarlar kolaylıkla ve kişiye özel olarak yapılabiliyor. 

Elektromekanik fren takviyesi ile daha kısa fren mesafeleri 

 

Passat’ın fren performansı, elektromekanik fren takviyesi ile ciddi oranda iyileştirilmiş. Sistem tüm Yeni Passat donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. Bu sayede konfor ve güvenlik konularında ciddi bir gelişme kaydedilmiş. Elektromekanik fren takviyesi Passat’ın frenlerinin daha da hızlı bir şekilde yanıt vermesini sağlıyor.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı. 

 

 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.