artwork

Satrancın yıldızları etkinlikte bir araya geldi

1 yıl önce

0

Türkiye İş Bankası ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), olimpiyatlarda, dünya ve Avrupa şampiyonalarında derece alan sporcularla bir araya geldi

İş Kuleleri’nde gerçekleşen “2022 Satrancın Yıldızları” etkinliğine İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ve TSF Başkanı Gülkız Tulay da katıldı. Düzenlenen törende yaşları 7 ve 17 arasında değişen sporculara plaket takdim edildi. 2005 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu’na (TSF) ana sponsor olarak destek veren İş Bankası, Olimpiyatlar ile Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece elde eden başarılı sporcuları ‘2022 Satrancın Yıldızları’ etkinliğinde buluştu.Etkinlikte sporculara hediye takdiminde de bulunuldu. Etkinliğe Azerbaycan’da düzenlenen Dünya U16 Satranç Olimpiyatı’nda şampiyon olarak bir ilke imza atan milli takım sporcuları ile bu yıl içerisinde gerçekleştirilen dünya ve Avrupa şampiyonalarında derece elde eden başarılı sporcular katıldı.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, etkinlikte yaptığı konuşmada, sporcuların kazandıkları dereceler ve başarılarıyla Türkiye’yi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmelerinden büyük gurur duyduklarını ifade etti. Satrançta milli takımın olimpiyat şampiyonluğuna vurgu yapan Aran, bankanın Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi sponsorluğunu üstlendiğini hatırlatarak, “2024 Paris Olimpiyatları’nda da sporcularımızın satrançtaki gibi bir başarı kazanmalarını temenni ediyorum” dedi.

Satrancın faydalarına değinen Aran, bir zekâ ve strateji sporu olan satrançta sporcuların zihinsel olarak önemli aşama kaydettiklerini, satrançta öğrendikleriyle hayata karşı duruşu, tutumunun değiştiğini, olgunlaştığını, özgüven ve sorumluluk duygularının pekiştiğini söyledi. Aran, satranç sayesinde zekâsını, aklını kullanıp zamanla da yarışarak birçok kombinasyonu aynı anda düşünüp hamle yapan sporcuların ileriyi görme, planlama, kuramsal düşünme ve analiz etme, dikkat, konsantrasyon, hafıza gibi zihinsel potansiyelini de ortaya çıkardığını söyledi.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da konuşmasında, Türk satrancının son yıllarda yıldızlaştığını ve çok sayıda tarihi başarıya imza attığını kaydederek, şunları söyledi:

“Türkiye İş Bankası’yla 17 yıldır tüm hamlelerimizi Türkiye’nin geleceği ve Türk satrancının başarısı için attık. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için gece gündüz çalıştık, tüm yurdu karış karış gezdik. Çok sayıda gencimizin hayatına dokunduk. Lisanslı satranç sporcu sayısını 30 binden 1 milyon 200 bine çıkardık.  Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre ülkenin en fazla lisanslı sporcu sayısına sahip federasyonu olduk. Ülkemizdeki her 10 sporcudan biri artık satranç sporcusu. Ve bu oran, dünya ortalamasının da üzerinde. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile büyük bir aile olduk. Attığımız doğru adımlar başarıyı getirdi. A Mili Takımımız olimpiyatlarda ‘Yenilmez Türkiye’ dedirtti. 2022 yılında genç millilerimiz, tarihimizde bir ilke imza attı ve ilk defa ‘Olimpiyat Şampiyonu’ olduk. Biri Olimpiyat Şampiyonluğu olmak üzere Dünya, Avrupa ve uluslararası şampiyonalarda toplam 606 madalya kazandık. Dünyanın en genç uluslararası ustası 8 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş oldu.”