artwork

Sanat sevgisini aşılıyoruz

2 sene önce

0

Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker olarak her koşulda içinde yaşadığımız toplumun mutluluğuna ve gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Toplumun beklentilerini odağımızda tutarak, bireylerin ihtiyaç ve isteklerini yakından takip ediyoruz. Sosyal sorumluluk alanında da öncü projelere imza attık, atmaya devam edeceğiz. Faaliyetlerimizin her aşamasında toplumla, paydaşlarımızla birlikte büyümeyi ve güçlenmeyi merkeze alan bir anlayışla hareket ediyoruz.

Kurucumuz Sabri Ülker’in “Her insanın mutlu bir çocukluk geçirmeye hakkı vardır” sözünden yola çıkarak, çocuklarımızın kendilerini mutlu hissedeceği, gelişimlerine destek olabilecek pek çok projeye imza attık. Spor-Aktif yaşam, kültür ve sanat başlıkları altında topladığımız projeler sayesinde çocukların fiziksel, sosyal, kültürel ve zihinsel gelişimine katkı sağladık. 

Çocukların sanatla erken yaşta tanışması amaçladık

Toplumun geleceğini inşa edecek çocuklarımızı, erken yaşta sanatla buluşturmanın önemine inanıyoruz. Çocuklar için sanatı günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmenin, onların hayal gücü ve estetik duygularının gelişimine katkısının çok büyük olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çocuklarımızın küçük yaşta sanat sevgisini kazanması ve sanatsever bireyler olması için 2011 yılında “Ülker Çocuk Sanat Atölyesi” projesini hayata geçirdik. Atölyemiz aracılığıyla, 7 yıl boyunca farklı platformlarda binlerce çocuğun sanatla tanışmasını, sanatı deneyimlemesini sağladık.

Atölyede bir yandan sanatın izleyicisi ya da üreticisi olan çocukların, diğer yandan sanatın kendisi veya eserin bir parçası olmaları için tasarlanan etkinlikler içinde de yer almalarını sağladık. Başka bir deyişle sanatı çocuklar için resim, heykel, fotoğraf gibi bilindik türlerin dışına çıkarmak, teknolojiyi, kendini, sesini ve hareketlerini de bir sanata dönüştürebileceklerini çocuklara göstermeyi hedefledik. Gerçekleştirdiğimiz atölyelerle 17 bine yakın çocuğu sanatla buluşturduk.

Ülker Çocuk Sinema Şenliğiyle 1.1 Milyon Çocuğa ulaştık

Çocuklarımıza 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir hediye vermek ve hayal güçlerini geliştirmelerine katkı vermek amacıyla 2008 yılında Ülker Çocuk Sinema Şenliği projemizi başlattık. Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen şenliğimizle yaklaşık 1,1 milyon çocuğa ulaştık. On binlerce çocuğumuzun beyaz perdeyle tanışmasına, hayal güçlerini geliştirmelerine katkı sağladık.

İstanbul Modern ve Baksı Müzelerini destekledik

Toplumun geniş kesimlerini sanatla buluşturmak, sanatı herkes için ulaşılabilir kılmak hedefimizden yola çıkarak, Türkiye’nin önde gelen müzelerinden İstanbul Modern ile “Sizin Perşembeniz” projesini başlattık. Projeyle birlikte İstanbul Modern her perşembe kapılarını ücretsiz olarak tüm ziyaretçilerine açtı. Diğer yandan ülkemizde son yıllarda modern müzeciliğin en başarılı örneklerinden biri olan Baksı Müzesi’nde her salı günü ziyaretçilerin, Bayburt şehir merkezinden kalkan ücretsiz servislerle gelerek müzeyi ücretsiz ziyaret etmesine katkıda bulunduk.

Bundan sonra da çocuklarımızın ve gençlerimizin kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak farklı projelerde yer almayı hedefliyoruz.

Mehmet Uçan
Ülker Kurumsal İletişim Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.