Samsung’dan yeni bir viral hamle

Apple – Samsung rekabeti bana her zaman soğuk savaş zamanındaki Rusya-Amerika rekabetini hatırlatır.  Biri roket fırlatır, biri uzaya insan gönderir. Biri aya ilk insanı yollar, diğeri Apollo’yu. Kalan faniler de daha neler yapılacak acaba diye tenis maçı izler gibi hamleleri izler.

Apple her zaman sadık müşterileriyle rakiplerinin bir adım ilerisinde oldu. Ardından Galaxy serisi ile akıllı telefon pazarına hızlı giriş yapan Samsung da kendine yeni bir hayran kitlesi yarattı. Ve bu iki düşman kavim bloglarda, forumlarda, websitelerin yorumlarında; telefonlarını karşılaştırır oldular.  Bu karşılaştırmaların ağız dalaşına sonra da kavgaya dönüştüğü de çok oluyor.

Samsung’u bekleme sıraları ile tanıyor muyuz? Pek değil. Sıra deyince akla Apple geliyor. Reklam da San Fransisco’da Iphone 5’in sırasını bekleyen bir kalabalıkla açılıyor. Karakterler Iphone 5’i bekleyenler ile Galaxy III sahipleri.  Samsung kullanıcıları, hep ‘cool’ kavramının peşinde koşan Apple’cılara senin sırasını beklediğin şey zaten dışarda var diyor: büyük ekran, ergonomik şarj cihazı, 4G… Hatta bir sahnede iki kişi sadece telefonları dokundurarak dosya aktarıyorlar. (Kesinlikle Iphone’da olmayan bir özellik.)  Reklam da ana metin olarak bu çekişmede galip olan tarafı anlatmaya çalışıyor. İki tarafın karakterleri arasındaki fark da çok belirgin. Samsung daha genç, iphone sırasında ise anne ve babalar bekliyor.  Video açılışında kulaklık yeri ile ilgili yorum yapan arkadaşa baktığımızda hangi tarafın daha cool olduğu konusunda biraz daha düşünmemiz isteniyor diyebiliriz.

72andSunny tarafından çekilen bu viral video şu ana kadar yaklaşık 400.000 kez paylaşıldı, birkaç milyon izleyici sayısına ulaştı.

Sonuçta her ne kadar fiyat kıran bir rekabet değilse de iki firmanın da yarattığı gadgetler daha uzun süre teknoloji meraklılarını memnun edecek gibi gözüküyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.