Site icon Campaign Türkiye

Samsung smart TV’lere pop-up reklam alıyor

Samsung’un internete bağlı akıllı TV’leri Netflix ve Pandora üzerinden içerik indirmekten daha öteye gideceğe benziyor. Şirket yakın zamanda kullanıcılara tıpkı internette dolaşırken olduğu gibi içerikler arası reklamlar göstermenin yollarını deniyor.

Teknoloji yazar ve yorumcusu David Chartier geçtiğimiz hafta “Yahoo Yayın Etkileşimi” aplikasyonuna ait bir pop-up reklamın Samsung Smart TV’sinde karşısına çıktığını söylüyor. Ancak pop-up reklamın kendisi işin ilginç tarafı değildi. İlginç tarafı Chartier’in Apple TV izlerken de karşısına aynı reklamın çıkmış olması. Bir hata olup olmamasının yanı sıra, bu kesinlikle optimal bir deneyim değil.

Chartier yazısında bu durumun üstüne Smart TV app store üstünde bir araştırma yaparak pop-up’ları kapatmaya çalıştığını belirtiyor. Ve eğer Samsung pop-up reklamları fabrika ayarlarına dahil olarak yerleştirdiyse, bu durum kullanıcıları pop-up’tan kurtulmak için çok fazla uğraşmaya itecek.

Samsung tarafından Business Insider’a yapılan açıklamaya göre, Chartier’in yaşadığı deneyim Yahoo ile Samsung partnerliğinin bir sonucu. Pop-up reklamlar opsiyonel olarak planlanmış ancak bir süreliğine kullanıcılar eğer görmek istemiyorlarsa kendileri kapatmaları gerekiyor.

Samsung bu konuda denemeler yapan tek firma değil. Ayrıca Panasonic’te smart TV’lerinde bannerlar paylaşıyor. Aynı şekilde Panasonic kullanıcıları da görmek istemedikleri bannerlar için bir dizi ayar yapmaları gerekiyor.

 

 

Exit mobile version