artwork

Samsung çocuk işçilerin çalıştırılmasına dur diyor

11 yıl önce

0

Teknoloji şirketi Samsung, kendisine ait olan bir ekibin Çin’deki destekçi şirketlere yapmış olduğu denetimlerde çocuk işçilerin çalıştığını söylemesinin ardından bu şirketlere uyarıda bulundu.

Güney Kore merkezli teknoloji devi, araştırma sonucunda iddiaların doğrulanmadığını açıklarken, bundan sonra sıkı kimlik kontrollerinin yapılacağını belirtti ve gelecekte yapılacak ortaklık anlaşmalarının çocuk işçi çalıştırma kanıtlarının bulunması durumunda sona ereceğini söyledi. Daha önce Çin’de bulunan 105 adet destekçisini denetlemiş ve mesai saatlerinde herhangi bir ihlalin olmadığın belirtmiş olan Samsung, çıkan iddialar sonucunda Çin’deki destekçilerine işe alım kurallarını değiştirmeleri için iki yıl müddet tanıdı.

Çin’de Eylül ayında China Labour Watch isimli kuruluş da şirketlerdeki hak ihlallerini araştırmış ve hazırladığı raporda Samsung’a ait olan altı fabrika ve iki destekçi firmada çocuk işçilerin çalıştırıldığına dair kanıtlar bulmuştu.

Samsung’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Çin’deki çalışma koşullarından ciddi şekilde endişe duyduklarını ve yıl sonuna kadar 144 destekçi şirketin denetleneceği belirtildi.

Kaynak: The Telegraph

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...