artwork

Şampiyonlar Ligi Finali’nde “sıfır atık” hedefi

11 ay önce

0

Şampiyonlar Ligi Finali’nde sürdürülebilirlik için PepsiCo ve UEFA’nın gündeminde sıfır atık hedefi var

Bu yıl 3 Haziran’da Hollanda’nın Eindhoven kentindeki PSV Stadyumu’nda oynanacak Kadınlar UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ve 10 Haziran’da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndaki UEFA Şampiyonlar Ligi Finali öncesinde, PepsiCo ve UEFA önemli bir girişime imza atıyor: İki kurumun 2026’ya kadar çöpe gidecek atıkların sıfırlanmasını hedefleyen iş birliği çerçevesinde, UEFA Şampiyonlar Ligi süresince birçok yenilikçi uygulama hayata geçirilecek.

Pepsi, Lay’s, Doritos ve Gatorade gibi markalarının gücü ile PepsiCo ve UEFA, Avrupa futbolunun en büyük organizasyonları süresince 3R (reduce, reuse, recycle: azalt, yeniden kullan, geri dönüştür) olarak ifade edilen döngüsel ekonomi uygulamaları aracılığıyla futbolun çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek ve kaynak verimliliğini artıracak adımlar atıyor:

Reduce – Azalt

  • UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde tamamen geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak çözünebilir fiber bardaklarla tek kullanımlık plastik tüketimi önemli ölçüde azaltılacak.
  • PepsiCo, sporcu içeceği markası Gatorade’in her yıl tüm dünyada 14 – 16 yaş arasındaki gençlerin beşer kişilik takımlarla katıldığı 5v5 turnuvasında geri dönüşüm, karbon dengeleme ve sürdürülebilir giyim odaklı çalışmalarıyla karbon nötr hedefine bir adım daha yaklaşıyor.

Reuse – Yeniden Kullan  

  • PepsiCo’nun yeniden kullanım çözümleri sayesinde bu yılki UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Finali, yiyecek ve içecekler için geri dönüştürülebilir ambalajların kullanıldığı ilk final olacak.
  • Taraftarlar, içeceklerini final için üretilen 52.000 adet 400 mililitrelik şeffaf bardaklarla satın alacaklar ve her bir bardak için 2 Euro depozito ödeyecekler.
  • Stadyum genelinde Doritos Nachos, servisinde kullanılan tepsiler geri toplanacak.
  • İstanbul’daki finalde PepsiCo, tek kullanımlık plastik atıklardan kurtulmak için akıllı teknolojiden faydalanan dünyanın önde gelen ölçeklenebilir yeniden kullanım sistemi TURN ile iş birliği yapıyor. Şampiyonlar Festivali tadım stantlarındaki 48.000 adet bardak ve çöp kutularının tamamı geri kazanım operasyonuna dahil olacak.

Recycle – Geri Dönüştür  

  • Şampiyonlar Ligi finalleri boyunca etkinliklerde sunulan tüm PepsiCo gıda ve içecek ambalajları %100 geri dönüştürülebilir olacak.
  • İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda, maç sonrası detaylı ve titiz bir atık ayrıştırma operasyonun için 220 geri dönüşüm kutusu yer alacak.