artwork

Sahte McDonald’s hediye kartıyla siber dolandırıcılık

11 sene önce

0

Son zamanlarda internet üzerinde hediye paylaşımı amaçlı elektronik kartlar siber dolandırıcılık aracına dönüştü. Bunun en son örneği de Twitter üzerinde yaygın olarak paylaşılan McDonald’s hediye kartı oldu.
Twitter’da “#mcdonalds gift card” (#mcdonalds hediye kartı)  hashtagiyle dolaşmaya başlayan mesajdaki hediye kartı bağlantısı aslında kullanacıları yetişkinler için çöpçatan sitesine yönlendiriyor. Açılan sayfada “Join Now” (Şimdi Katıl) butonunun tıklanması isteniyor. Tıklanıldığında da ücretli bir servis, kullanıcılardan para sızdırmaya çalışıyor.
Trend Micro araştırmacılarından Cris Lumague, “Kısaltılmış bağlantıyı gördüğümüzde bunun bir zararlı siteye yönlendirilebileceğini düşündük. Çünkü bu tarz popüler markalar üzerinden indirim vaadiyle birçok kullanıcı tuzaklara çekilebiliyor” şeklinde açıklamada bulundu. McDonald’s restoranlarının sosyal mühendislik oyunlarıyla saldırganların aracı olmasına ilk kez rastlanılmıyor. Tüm kullanıcıların bu tür indirim sunan bağlantılara dikkat etmesi gerekiyor.