Sağlam bir gelecek hayali

İyilik, sosyal fayda, sosyal sorumluluk, etki, sürdürülebilirlik, iklim, sosyal girişim ve adil ticaret gibi birçok başlıkta karşımıza çıkan sosyal ekonomi, ana akımlaşmaya başlayan bir yolculuk içinde. TBWA Group ile IDEMA olarak dünyada büyüyen ve COVID – 19 ile beraber önemini ve etkisini gördüğümüz, sosyal ekonomi alanında 5 yıldır ortak çalışmalar yürütüyoruz.

Bu süreçte TBWA DNA’sında sosyal kalkınmayı bir temel taş olarak yerleştirdi ve kavramları farklı uygulama deneyimleri ile global örnekler ve yerel deneyimlerle pekiştirdi, içselleştirdi.

Sosyal Fayda Projesi Tasarlama, Yönetme, Ekinlik, Saha Yönetimi, Kalkınma için İletişim bakış açısı ile birçok marka, uluslararası kalkınma kurumu, şehirler ve sivil toplum ile etkileşim halinde olduk. İzmir ve Elazığ Depremleri ile Covid-19 ile beraber ise TBWA yerel kalkınma, kriz yönetimi ve iletişim alanındaki sosyal fayda etkisini bizler için gösterdi. TBWA Group bu alanda yapmak istediklerini, değişim teorisi ile kaçınılmaz olan kurumsal değişim ve paydaş dünyası ile küresel ve ülkedeki değişimleri temel alan bir bakış açısı ile “Sürdürülebilirlik Raporu” süreci başlattı. Bu süreçte kurumsal paydaşların içselleştirdiği; açık inovasyon ve iletişimin temel alındığı ve sürekli anlayan sürekli gelişen bir sürdürülebilir kalkınma anlayışını temel aldı.

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan 2000-2015 arasında geçerli olan Bin Yıl Kalkınma Hedeflerini duyururken “özel sektör olmadan sürdürülebilir kalkınma uzak bir hayal olmanın ötesine geçemeyecek” demişti. 2030 yılında kadar sürecek Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlar’ı ve son Pandemi ile görüldü ki özel sektörün, büyük şirketlerin, KOBİ’lerin ve sosyal girişim dünyasının olarak daha adil ve sorumlu üretmeye ve sorumluluğu paylaşmaya ihtiyacı var.

TBWA Sürdürülebilirlik Raporu ile müşterilerinin iş ve pazarlama stratejilerinde etkili olan bir konuma sahip olarak, iş yapış biçimine ve kodlarına sürdürülebilirliği entegre etmiş oluyor. Bu TBWA’in tüm kadroları, dış tedarikçileri ile açık ve katılımcı bir biçimde yürüyor. Rapor devam ederken de burada bunu paylaşmak da açık inovasyonun parçası, fikirleri dış g.rüşleri almak da parçası. Sonuçlar heyecan verici, dönüştürücü ve geliştirici. Pandemi ile yaygın olan belirsizlikte bu rapor ile sosyal ekonomi ve sürdürülebilirlik, TBWA bünyesinde nasıl gelişecek onun taraması yapılıyor. Zira iklim krizi, afetler, göç, büyüyen kent yaşamları ile artan sosyal sorunlar için bir anda mucize olmayacak bu yüzden sağlam temellere, sağlam ortaklıklara ve sağlam bir gelecek bakışına ihtiyaç var. TBWA Sürdürülebilirlik Raporu sağlam bir gelecek hayalini paylaşanların ortak vizyonu olarak tasarlanıyor.

Dr. Ali Ercan Özgür

IDEMA Kurucu Ortağı – YK Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.